USD28,98
EURO31,21
JPY20,06
RUB0,314700
GBP36,39
EURO/USD1,08
BIST7.913,76
GR. ALTIN1.866,59
BTC43.885,89

Cermoni Projesi Antalya’da Toplu Taşımayı Optimize Edecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ Teknokent’te yer alan yazılım firması Parabol ve İtalya’nın Vignola Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirdiği Cermoni Projesi kapsamında Toplu Taşıma İhtiyaç Tespiti ve Senaryo Vizyonu Belirleme Çalıştayı’ düzenlendi. 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, EIT Urban Mobility Ağı’nın açmış olduğu “Hedeflenen Proje Çağrısı kapsamında Parabol (Türkiye) yazılım firması ve İtalya’nın Vignola Belediyesi ortaklığı ile proje başvurusu yapmış ve ‘Cermoni’ adlı proje hibe almaya hak kazanmıştı. Cermoni uygulamasıyla Antalya’da daha verimli bir toplu taşıma hizmeti için optimize edilmiş araç ve sürücü sayısının hatlara atanması, yakıt tüketimi, karbon salımı ve maliyetin düşürülmesi hedefleniyor. 

ANTALYA PİLOT ŞEHİR  

Proje kapsamında, toplu taşımadaki mevcut ihtiyaçların tespiti ve bu ihtiyaçlara bağlı olarak senaryo uygulamaları için vizyon belirlemek amacıyla ‘Toplu Taşıma İhtiyaç Tespiti ve Senaryo Vizyonu Belirleme Çalıştayı’ düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen projenin ilk çalıştayında toplu taşıma alanında çalışan ve projede yer alan paydaşlar bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulundu.  

MALİYETİ DÜŞÜK VERİMLİ TOPLU TAŞIMA 

Toplu taşıma karar destek sistemi olan Cermoni projesi; toplu taşıma hat planlamalarının optimize edilmesi, durak analizi, bölge analizi, zaman çizelgesi, sürücü ve araç ataması gibi büyük veri yönetimi sağlıyor. Projede, Parabol firması tarafından geliştirilecek yazılım sayesinde toplu taşıma operatörlerinin farklı senaryoları analiz etmesi, talep değişimlerinde hizmet seviyelerini optimize ederek maliyet kayıpları en aza indirmesi ve operatörlerin finansal olarak olumsuz etkilenmemesini sağlaması amaçlanmakta. Bu yazılım, Antalya’da ve Vignola’da toplu taşıma sistemlerinde pilot olarak uygulanacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ekonomi Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!