USD28,98
EURO31,21
JPY20,06
RUB0,314700
GBP36,39
EURO/USD1,08
BIST7.913,76
GR. ALTIN1.866,59
BTC43.979,50

FTX sigorta fonunda Phyton kodu ile manipüle

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried’ın (SBF) yargılandığı davada şok edici bir gelişme yaşandı. Kurucu ortak Gary Wang kürsüye çıktı. Ardından FTX’in sigorta fonu rakamlarının doğruluğu hakkında şaşırtıcı iddialar paylaştı. Açıklamalar, FTX’in önemli tasfiye olayları sırasındaki hareketlerine işaret ediyor. Borsanın, kullanıcı kayıplarını korumak için bir fon olan sigorta fonunun değerini manipüle etmek için gizli Python kodu kullanmış olabileceğini öne sürüyor. İşte detaylar…

FTX sigorta fonunda Phyton kodu ile manipüle

Gary Wang’ın 6 Ekim’de verdiği ifade mahkeme salonunda şok etkisi yarattı. FTX’in çalkantılı piyasa koşullarında kullanıcıları korumak için çok önemli bir fon olan 2021’deki 100 milyon dolarlık sigorta fonunun göründüğü gibi olmadığını iddia etti. Kamuoyundaki iddiaların aksine, fon belirtildiği gibi herhangi bir FTX tokeni (FTT) içermiyordu. Wang bunun yerine, görüntülenen rakamın FTX Token’ın günlük işlem hacminin 7.500’e yakın rastgele bir sayı ile çarpılmasıyla belirlendiğini iddia etti. Bu ifşaat, FTX’in operasyonlarının şeffaflığına ve bütünlüğüne meydan okuyor.

Duruşma sırasında, “Backstop Fund” veya kamu sigorta fonu olarak adlandırılan fonun büyüklüğünü oluşturmak için kullanıldığı iddia edilen kod da dahil olmak üzere kanıtlar sunuldu. Bu kod, Wang’ın fonun değerinin doğru bir şekilde temsil edilmediği yönündeki iddialarını doğruluyor gibi duruyor. FTX, sigorta fonunun değerini web sitesinde ve sosyal medya kanalları aracılığıyla sık sık lanse etmişti. Kullanıcılar platformun emniyet ve güvenliğini ölçmek için bu bilgilere güvenmekte idi. Ancak Wang’ın ifadesine göre, fon genellikle önemli kayıpları karşılamakta yetersiz kalıyordu. Ayrıca kullanıcıları risk altına sokuyordu.

Bir trader, hatadan yarar sağladı

Wang ayrıca 2021 yılında bir traderın FTX’in marjin sistemindeki bir hatadan yararlandığını söyledi. Bunun da borsada toplamda yüz milyonlarca doları bulan büyük kayıplara yol açtığını açıkladı. SBF, sigorta fonunun tükendiğini fark ettiğinde Wang, Alameda’nın mali ayrıntıları FTX’inkinden daha özel olduğu için muhtemelen zararı gizlemek amacıyla Alameda Research‘e zararı karşılama talimatı verdiğini iddia etti. Bir başka şok edici ifşaatta Wang, SBF’nin kendisini ve Nishad Singh’i FTX’in kodunda bir “allow_negative” bakiye özelliği uygulamaya teşvik ettiğini iddia etti. Bu özelliğin Alameda Research’ün borsada neredeyse sınırsız likiditeyle işlem yapmasına izin verdiği bildirilmekte.

Duruşma sırasında ortaya çıkan bu bilgiler, FTX’in faaliyetlerinin bütünlüğünü sorgulatmakta. Ayrıca kullanıcılara olası zararları hakkında önemli yasal sorular ortaya çıkarıyor. Wang’ın SBF ve diğer kilit isimlerle birlikte emtia dolandırıcılığını kabul ettiği bildirilmekte. Ayrıca Wang’ın menkul kıymet dolandırıcılığı yaptığını kabul etmesi de kritikti. Zira bu, FTX’in karşılaştığı yasal zorlukları daha da artırıyor. Bu yüksek riskli duruşma ilerledikçe, kripto topluluğu daha fazla açıklamayı yakından izliyor.

Kriptokoin.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ekonomi Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!