USD28,92
EURO31,29
JPY20,19
RUB0,314100
GBP36,46
EURO/USD1,08
BIST7.978,82
GR. ALTIN1.887,91
BTC43.319,18

JPMorgan Piyasa Uyarısı Yaptı: Bu Altcoin İçin Endişe Var!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin Ethereum’un büyük ağ yükseltmeleri olan Merge ve Shanghai’ın ardından, Ethereum stake etme ortamı önemli bir dönüşüm geçirdi. Ancak JPMorgan tarafından hazırlanan yeni bir rapor, artan merkezileşme ve azalan staking getirileri konusunda artan endişeleri vurguladığından, bu dönüşümün bir bedeli oldu. İşte detaylar…

JPM, altcoin ETH hakkında konuştu

Kıdemli genel müdür Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, 5 Ekim’de bir yatırımcı notu yayınlayarak Ethereum’un stake ekosisteminde gelişen riskler hakkında uyarıcı bir not yayınladı. Bulgularına göre, Ethereum staking’inin merkezileşmesi belirgin bir artış gösterdi ve kripto topluluğu arasında endişeleri artırdı. Rapordaki en önemli bulgulardan biri, Lido, Coinbase, Figment, Binance ve Kraken dahil olmak üzere ilk beş likit stake sağlayıcısının hakimiyetidir. Bu sağlayıcılar şu anda Ethereum ağındaki stake faaliyetlerinin %50’sinden fazlasını kontrol ediyor. Lido tek başına bu önemli payın neredeyse üçte birini oluşturuyor.

Lido gibi merkezi olmayan likit stake platformları başlangıçta Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalara alternatif olarak algılanırken, JPMorgan raporu bu platformların bile yüksek derecede merkezileşme sergilediğini ortaya koyuyor. Örneğin, tek bir Lido node operatörü 7.000’den fazla doğrulayıcı setini veya 230.000 Ether’i denetlemekten sorumludur. Merkezileşme sorunu, Lido’nun bir avuç cüzdan adresi tarafından kontrol edilen merkezi olmayan özerk organizasyonu (DAO) incelendiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu güç yoğunlaşması, DAO’nun stake payını Ethereum’un toplam stake payının %22’si ile sınırlama önerisini reddetmesinin de gösterdiği gibi, Lido’nun karar alma süreçlerinin nispeten merkezi olduğu anlamına geliyor.

Merkezileşme problemi

JPMorgan analistleri, ister bir kuruluş isterse bir protokol tarafından olsun, merkezileşmenin Ethereum ağı için önemli bir risk oluşturduğu konusunda uyarıyor. Çok sayıda likidite sağlayıcısı ya da düğüm operatörü tek bir arıza noktası ya da kötü niyetli faaliyetler için potansiyel hedef haline gelebilir ve bu da ağın güvenliği ve esnekliği konusunda endişelere yol açabilir. Artan merkezileşmenin yanı sıra, Ethereum’un Merge sonrası manzarası da staking getirilerinde bir düşüşe tanık oldu. Standart blok ödülleri Shanghai yükseltmesinden önce %4,3 iken şu anki %3,5’e düşmüştür. Toplam staking getirisi de benzer bir eğilim izleyerek Şanghay öncesinde %7,3 iken bugün yaklaşık %5,5’e düşmüştür.

JPMorgan analistlerinin, 15 Eylül 2022’de gerçekleşen Merge yükseltmesinin ardından ağ merkezileşmesindeki bu önemli artışı gözlemleyen tek kişiler olmadığını belirtmek önemlidir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de düğüm merkezileşmesi sorununu Ethereum’un karşı karşıya olduğu önemli bir sorun olarak kabul etti. Bu soruna mükemmel bir çözüm bulmanın 20 yıl daha sürebileceğini öne sürerek, gerçekten merkezi olmayan bir ağı sürdürmenin içerdiği karmaşıklıkların altını çizdi.

Piyasa uyarıları da geldi

Diğer yandan JPMorgan’da Küresel Piyasa Stratejisti ve Küresel Araştırma Eş Başkanı olan Marko Kolanovic, CNBC’nin “Fast Money” programına katılarak borsa hakkındaki görüşleri, FED’in faiz oranları konusundaki tutumu ve mega-cap hisse senetlerinin orta ölçekli hisse senetlerine kıyasla performansı da dahil olmak üzere bir dizi konuyu tartıştı.  Kolanovic konuşmasına borsaya bakış açısının biraz olumsuz olduğunu belirterek başladı. Açıkça bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu söylemese de, bir resesyonun “eninde sonunda” gerçekleşeceğini düşündüğünü belirtti. Ayrıca, hisse senetlerinde yukarı ve aşağı yönün şu anda özellikle elverişli olmadığına dikkat çekti.

Dev Bitcoin Borsası Altcoin LINA’yı Delist Etti

Kolanovic iş piyasasının güçlü olduğunu belirtmiş ancak kredi kartları ve otomobil kredilerinde artan temerrütler gibi tüketici sektöründeki stres işaretlerinin altını çizmiştir. Tüketici duyarlılığının aşınmakta olduğunu özellikle söylemese de, bunların ekonomik zorlukların erken göstergeleri olabileceğini öne sürdü. Kolanovic, faiz oranlarının mevcut seviyesini, özellikle de on yıllık Hazine’nin %4,7’lik getirisini tartıştı. Bu oranların tarihsel piyasa katsayılarıyla uyumlu olmadığını belirtti ve biraz daha yükselebileceğinden bahsetti. Bununla birlikte, mevcut oran seviyeleri hakkında açık bir endişe ifade etmedi.

Kriptocoin.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ekonomi Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!