Bugün Sektörümüzün önemli oyuncularından biri olan Sigorta Tatbikatçıları Derneği tarafından düzenlenen 10.İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı’na katılma fırsatım oldu.2009 yılından beri sürekli olarak yapılan bu konferansların bir çoğuna katıldım. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki bu konferanslar serisi de sektörümüzde ki diğer bazı etkinlikler gibi bir önceki yıla göre her anlamda çok daha fazla gelişerek yoluna devam ediyor. Tabii bu durum mutlaka etkinlikleri düzenleyen ekipleri de zorluyordur sonucunda sürekli daha iyisini yapmak zorundasınız. Bu nedenle emeği geçen herkes gerçek bir teşekkürü hak ediyor.


Bu yazımda bende konferansta gündeme gelen konuları konferansa katılma fırsatı olamayanlara anlatmak hem de bazı yerlerde fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.


Bugünkü konferansın iki ana konusu bulunmaktaydı. Öncelikle konuların ve konukların gerçekten iyi seçildiğini söylemek lazım. Zira hem Katastrofik Riskler ve İklim Değişikliği hem de Teknoloji Sigorta Sektörünü Nasıl Etkiliyor ? konuları halen tartışılan konular.


Konferansta ilk sunumu Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif  Eroğlu yaptı.Sn.Eroğlu sunumunda sektörümüzün teknik analizini yaptı.


Bu bölümde tahmin edileceği üzere en çok Trafik ve Kasko konuşuldu.Kasko ve Trafikte hasarların geçen yıla göre arttığından ve trafik branşının 13 yıldır zarar ettiğinden bahseden Eroğlu bu yıl ilk altı aylık sonuçlara göre faiz gelirlerinin de etkisi ile zarar yazılmadığını fakat kasko ve trafikteki yedek parça maliyet artışları, enflasyonun etkisi gibi sebeplerin karlılık üzerinde olumsuz etki yapması beklediklerini beyan etti.Eroğlu teknik analizlerin ardından Birlik olarak yaptıklarından bahsetti bu bölümde bence en önemli konu sektörümüzün de ülkemizin kanayan yarası trafik kazalarının azaltılması yönündeki çalışmaları başlatmış olmasıydı Birlik bu konuda ciddi yol kat etmiş anlatılanlardan hem sektörümüzün hem de devletimizin bu sorunu kesin olarak çözmek istedikleri net olarak ortaya çıkıyor.


Sn.Mehmet Akif Eroğlu’nun ardından Sn.Dr.Ahmet Genç sunum yaptı.Genç sunumunda henüz yeni olan bazı sigorta ürünlerinden bahsetti ve bu ürünlerde uzmanlaşmanın önemine değindi.Ayrıca Genç banka dışı finans sektörünün de büyümesi gerektiğini vurguladı.Sunumun ilerleyen bölümlerinde Genç,orta vadeli programda da gündeme gelen sigorta sektörünü bekleyen yeni gelişmelerden bahsetti.Bireysel emeklilik sisteminde daha önce yapılanlar ve yeni dönemde yapılması gerekenleri öneri olarak sıralayan Genç teminat bulamayan riskler için oluşturulması planlanan havuz hakkında da bilgiler verdi.Kefalet Sigortası ve Bina Tamamlama Sigortasının da yaygınlaşmaması durumunda bu havuza dahil olabileceğini belirten Genç daha önce 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen Alacak Sigorta’sının da yürürlük tarihinin daha önce olması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.Özellikle son kısımda anlatılanlar gerçekten sektörümüz için büyük önem arz ediyor.Bilindiği üzere teminat bulamayan riskler konusu bir çok kez gündeme geldi şu ana kadar tarafların istediği şekilde bir çözüm bulunabilmiş değil hem sigortalanma oranlarının artması hem de bu değerlerin olası bir hasar da ekonomik yaşamlarını tamamlamamaları için sigorta olmazsa olmaz.(Alacak Sigorta’sına hiç değinmek istemiyorum zira bu ürün başlı başına bir yazıyı hak ediyor).

Bu sunumlardan sonra Konferansın birinci ana konusu olan Katastrofik Riskler ve İklim Değişikliği konusunda sunumlar yapıldı.Bu bölümde özellikle Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu hocamızın söylediklerinden ders almamız gerektiğini düşünüyorum.Hocamız bizlere konu hakkında bir çok faydalı bilgi verdi.Mikdat Hocaya göre ülkemizde sadece kriz yönetimi yapılıyor,o da aslında doğru yapılmıyor aslen yapılması gereken risk yönetimi fakat biz halen bu noktaya gelememişiz.Miktad Hoca su baskınlarının önlenebilmesi için özellikle su basman seviyesinin değişmesi gerektiğini üstüne basarak vurguladı.Her alanda bilgi ve eğitim eksiklerinden bahsetti.Bence burada bize de bazı görevler çıktığı ortada bu görevlerin üstesinden gelmek için sanırım daha fazla çalışmamız lazım.


Bu bölümde diğer panelistler genellikle Parametrik Sigorta kavramından bahsettiler. Parametrik Sigorta ve Geleneksel Sigorta farklarına değindiler.Açık söylemek gerekirse bu sigorta türü bana gerçekten çok karışık geldi,ilerleyen yıllarda Parametrik Sigorta ile daha çok karşılaşacağız bu nedenle bence bu konuda benim gibi eksiği olanlar bir an önce bu eksiklerini tamamlamalılar.


Konferansın ikinci bölümün de panelistler Teknoloji Sigorta Sektörünü Nasıl Etkiliyor ? sorusunun cevabını aradılar.Bu bölümde de özellikle Ak Sigorta’dan Sn.Yalçın Terlemez’in sunumunda bahsettiklerinden etkilendiğimi belirtmek isterim.Terlemez kendi söylemi ile teoriden değil pratikten bahsetti.Yaptıkları çalışmalar ile en büyük maliyet kalemi olan hasar ödemelerinde ciddi tasarruf sağladıklarını anlattı.Son olarak Ak Sigorta Dijital Asistanın dan yani Ada’dan ve gelecek dönemde yapacaklarından bahsetti.


Son olarak bugünkü konferans sayesinde çok keyifli ve öğretici bir gün geçirdiğimi belirtmek isterim.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.