• ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  493279,135
  % 3,43
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65
email kaydolma bedava oyun hesapları turbobet giriş totobo pdf indir nulls brawl apk indir

5. nesil ısıtma sistemi, karbonizasyona son veriyor

5. nesil ısıtma sistemi, karbonizasyona son veriyor

İklim değişikliği sebebiyle tüm dünya ülkeleri teyakkuzda. Küresel krize karşı en büyük ve kalıcı adımları atmak isteyen AB ülkelerinde ise hedef karbonsuzlaşma. Özellikle şimdiye kadar hiç değerlendirilmeyen ve çevrede atık halde bulunan 35 derecedeki ısılarla konfor ısıtması yaparak bunun önüne geçmek isteyen AB ülkelerinin önündeki en büyük engel ise 100 yıllık eski teknoloji ısıtma sistemleri kullanan eski binalar görülüyor. Eski veya yeni bina fark etmeksizin 5. nesil Enover sistemlerinin %100 yenilenebilir enerji hedefine ulaştırabileceğini aktaran Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, istenilen sıcaklığa optimize edilebilen ve 35°C’de çalışabilen yeni nesil tek teknolojinin EHP teknolojisi olduğunu vurguluyor.

AB, şehirlerini dekarbonizasyon hale getirmek istiyor

Yoğun karbonizasyon dünyayı daha da kötü hale getiriyor. Fosil yakıtlara son verebilmek ve çevrede atıl halde bulunan ısıyı değerlendirmek ise önemli çarelerden biri olarak görülüyor. İklimsel krize karşı karbonsuzlaşma amacı güden Avrupa Birliği ülkeleri ise 5. nesil bireysel ve bölgesel ısıtma sistemlerine geçmeye hazırlanıyor. Şimdiye kadar hiç değerlendirilmeyen 35 derece civarındaki ısılarla konfor ısıtması yaparak büyük ölçüde karbondioksit salımının önüne geçerek AB’nin şehirlerini yoğun karbon kullanımından kurtarmak olduğunu aktaran Dr. Malik Çağlar, bu geçişi sağlayacak bina stoğunun olmamasının AB ülkelerindeki en büyük engellerden biri olduğunu dile getiriyor. Binaların ısıtılmasında 35 derecelik ısının değerlendirilebilmesi için ısıtıcı cihazların da buna uygun olması gerektiğini aktaran Dr. Çağlar, fosil yakıtlara son verip, atık ısıyı değerlendirebilecek ve mevcut ya da yeni sistem olmasına bağlı olmadan bu geçişi sağlayabilecek 5. nesil Enover sistemleri ile tüm binaları dekarbonizasyon hale getirebileceklerini belirtiyor.

Yenilenebilir şehirler için çözüm Enover

%100 yenilenebilir şehirler için Avrupa’daki bina ısıtmalarının dönüştürülmesinde mevcut radyatörlü sistemler yeterli değil. Uyarlanmaya çalışılsa da bu sistemlerin 3 kata yakın büyütülmesi gerekiyor. Buna binaların altyapısının müsaade edemeyeceğini, sistemler uyarlansa dahi bile teknik sorunların çok fazla olduğunu belirten Dr. Malik Çağlar’a göre küresel krize tek çare, eski veya yeni bina olsun fark etmeksizin 5. nesil Enover sistemi. Isı borulu panel radyatör kullanımıyla birlikte AB’nin enerji hedeflerine ulaşabildiklerini aktaran Dr. Çağlar, düşük sıcaklıklarda Enover sistemleri kullanılarak hem ucuz hem akılcı hem de verimli ısıtmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Hibya Haber Ajansı