TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.703
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.846
Gündem

ABD: Güncel veriler ve Fed’in piyasa hareketleri

Bugün yayınlanan verilere göre 1Ç21’de ABD GSYH büyümesi %6,4 olarak açıklanmış oldu. Reel GSYH’deki artış; büyük oranda kişisel tüketim …

ABD: Güncel veriler ve Fed’in piyasa hareketleri

Bugün yayınlanan verilere göre 1Ç21’de ABD GSYH büyümesi %6,4 olarak açıklanmış oldu. Reel GSYH’deki artış; büyük oranda kişisel tüketim harcamaları (PCE), konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları, sabit konut yatırımı ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıtırken; özel envanter yatırımlarındaki düşüşlerin yanı sıra ihracat ile kısmen dengelenmiştir.

 

PCE’deki artış, dayanıklı tüketim malları (motorlu taşıtlar ve parçalar), dayanıksız mallar (yiyecek ve içecek) ve hizmetlerdeki (gıda hizmetleri ve konaklama) artışları yansıtıyor. Konut dışı sabit yatırımlardaki artış, fikri mülkiyet ürünlerindeki (yazılım) ve ekipmandaki (bilgi işlem) artışları yansıtırken; federal hükümet harcamalarındaki artış, öncelikle, Maaş Çeki Koruma Programı kredi başvurularının işlenmesi ve yönetilmesi için bankalara yapılan ödemelerin yanı sıra halka dağıtılmak üzere COVID-19 aşılarının satın alınmasıyla alakalıdır. Özel envanter yatırımındaki düşüş, öncelikle perakende ticaret envanterlerindeki düşüş ile açıklanabilir. Bu da ekonomideki faaliyet ve talebin arttığını, buna bağlı olarak stokların azaldığını gösteriyor. Tabii 1Ç21’den sonra değişkenler çok değişti ve gelişti. Dolayısıyla 2Ç21’in dinamikleri daha farklı ve daha güçlü.

 

22 Mayıs’ta sona eren haftada, mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvuruları, bir önceki haftanın 444.000 olan seviyesinden 38.000 düşüşle 406.000 oldu. Bu, 256.000 olan 14 Mart 2020’den bu yana ilk talepler için en düşük seviyedir. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın 504.750 olan ortalamasına göre 46.000 düşüşle 458.750 oldu. Bu da, 225.500 olan 14 Mart 2020’den bu yana bu ortalama için en düşük seviye. Hem işe dönüşle alakalı, hem de destek çekleri nedeniyle azalan başvurularla alakalı bir durum.

 

Nisan ayında dayanıklı tüketim malları için yeni siparişler %1,3 geriledi. Ulaşım hariç yeni siparişler %1 arttı. Savunma harici yeni siparişler ise neredeyse hiç değişmedi. İki ay üst üste düşen ulaşım grubu %6,7 geriledi. Manşet veride dönemsel bir yavaşlama mevcut. Ancak en indirgenmiş veri olan hava araçlarını ve savunma grubunu dışarıda bırakan çekirdek siparişlerdeki %2,3’lük artış talepteki güçlenme ve ekonomik iyileşmenin bir yansıması…

 

Fed bir yandan enflasyonun geçici olduğunu söyleyedursun, efektif olarak aslında Merkez Bankası’ndan piyasaya para girişi artmıyor. Fed, ters repo işlemleriyle piyasadan belli oranda likiditeyi çekiyor. Enflasyon beklentilerinde çıpanın tutulmakta zorlandığını, tahvil faizlerindeki hareketten anlayacağız, ki %1,70 – 1,75 bandının aşılmasıyla %2’ye olacak bir 10 yıllık hareketi bunu tam anlamıyla yansıtıyor olur. Fed ile piyasa görüşü ilk defa bu kadar farklı doğrultuda ilerliyor. Pandeminin gerçek dönemlerinde 0’a indirilen faizlerle tahvil faizleri de uyumluydu. Ancak fonlama oranı ile tahvil faizleri arasında alan açıldı. Fed, iletişimi mümkün mertebe formalite şekline getirmeye çalışacaktır. Dolayısıyla “enflasyon geçici” açıklamaları aslında yumuşak bir geçiş isteği çerçevesinde tapering endişelerinin üzerine soğuk su dökme amaçlı olarak görünüyor. Haziran toplantısı net olarak yolu çizecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL