TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.703
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.846
Gündem

ABD: PCE enflasyon baskısında artışa işaret ediyor

Bugün yayınlanan kişisel gelir ve harcamalar verilerine göre; Nisan ayında gelirler %13,1 azalırken, harcamalar ise %0,5 ile beklendiği …

ABD: PCE enflasyon baskısında artışa işaret ediyor

Bugün yayınlanan kişisel gelir ve harcamalar verilerine göre; Nisan ayında gelirler %13,1 azalırken, harcamalar ise %0,5 ile beklendiği doğrultuda bir artış gösterdi. Bir önceki ay keskin bir artış etkisi yaratan teşviklerin etkisinin geçmesi, gelirlerin Nisan ayındaki azalmasında etkili oldu. 11 Mart 2021’de yürürlüğe giren 2021 Amerikan Kurtarma Planı Yasası ile ödemeler devam etti, ancak Mart ayına göre daha düşük bir seviyedeydi. İşsizlik sigortası da, Pandemi İşsizlik Tazminatı programından yapılan ödemelerdeki düşüşlerin öncülüğünde düştü. Mal harcamaları %1,3 azaldı, hizmet harcamaları ise %0,6 arttı. Kişisel tasarruf oranı Mart’taki %27,7’den Nisan’da %14,9’a geriledi. Mart ayındaki tasarruf oranı artışı, teşviklerin neden olduğu anormal bir orandı ve gelirlerin harcamaya dönüşmesi adına bu normalleşme olumlu.

 

Fed’in resmi enflasyon hedefi için kullandığı gösterge olan PCE fiyat endeksindeki artış oranı aylık bazda %0,7 ve yıllık bazda %3,6. Yıllık enflasyon artışı Nisan ayına geçen seneden devreden baz etkisini de yansıtıyor, dolayısıyla veriler normalleştiğinde enflasyon etkisine ayrıca bakmak gerekecek. Ancak indirgenmiş TÜFE’nin de ortaya koyduğu, normalleşmiş enflasyon oranı da hedeflenenin üzerinde ve mevcut fiyat etkilerinin maliyet kaynaklı olarak daha uzun süre devam etme olasılığı var. %1,7 – 1,75 bandını aşan bir 10 yıllık tahvil faizi, çıpanın da korunmasında bazı sorunlar olduğuna dair fiyatlamayı yansıtır ve tapering kaçınılmaz olur. Gıda ve enerjinin dışarıda bırakıldığı çekirdek PCE fiyat endeksi de Nisan ayında bir yıl öncesine göre %3,1 arttı. Bu da volatil kalemlerin indirgenmesi açısından önemli. Fed geçici likidite fazlasını çekiyor, büyüme ve enflasyon konusunda da güvercin kitlenin eli zayıflamış durumda. Bu tapering hızlı olmayacak ve salgın öncesi dinamiklerine ana göstergeler itibariyle dönmüş bir ekonominin normalleşmesi safhasını yansıtacak. Kademeli atılacak tapering adımları için, bu yıl ilk sinyalin verilmesi anlamında uygun görünüyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL