TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 221.463
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 12.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 58
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.383
Dünya

Beijing halkı temiz hava solumaya başladı

Yerel yetkililer, 6 Kasım Cuma günü, atmosferi kirleten bileşenlerin yoğunluğunda önemli miktarda düşüş görüldüğünü açıkladı. Beijing Belediyesi …

Beijing halkı temiz hava solumaya başladı

Yerel yetkililer, 6 Kasım Cuma günü, atmosferi kirleten bileşenlerin yoğunluğunda önemli miktarda düşüş görüldüğünü açıkladı. Beijing Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi, başkentin havasındaki PM2,5 olarak anılan zararlı parçacıkların ocak-eylül dönemindeki yoğunluğunun, bir yıl öncenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,1 oranında düşerek metreküp başına 39 mikrograma indiğini bildirdi.  
 
Nitekim söz konusu dokuz aylık dönemde 197 gün ‘iyi kalitede’ olarak nitelenebilecek havayla geçti. Bu gün sayısının, geçen yılın aynı dönemindeki kaliteli havayla geçen gün sayısından 32 gün fazla olduğuna işaret ediliyor. Kent bu yıl, daha temiz bir havaya kavuşmak için özellikle havada gezen organik bileşenleri kontrol amacıyla belirgin önlemler benimsedi. Örneğin Beijing, ocak-eylül döneminde, aralarında pek çok imalatçı işletmenin bulunduğu 110 şirketin faaliyetini, kirletici oldukları gerekçesiyle durdurdu. 
 
Havadaki toza karşı mücadele çerçevesinde ise Beijing, inşaat kalıntı ve süprüntülerinin yok edilmesine ilişkin bir düzenleme yaparak, inşaat tozu yoluyla hava kirlenmesini daha iyi kontrol altına aldı. Böylece, yılın ilk üç aylık döneminde aylık toz kilometrekare başına 5,8 ton azalarak bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 10,8 oranında düştü.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL