TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.703
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.846
Gündem

Büyüme,enflasyon ve TCMB yatırımcı toplantısı

Uluslarası derecelendirme kuruluşu Standard and Poors, Cuma günü Türkiye için bir değerlendirme raporu yayımlamadı. Beklenti görünüm ve kredi …

Büyüme,enflasyon ve TCMB yatırımcı toplantısı

Uluslarası derecelendirme kuruluşu Standard and Poors, Cuma günü Türkiye için bir değerlendirme raporu yayımlamadı. Beklenti görünüm ve kredi notu değişimi olmaması yönündeydi. S&P’nin diğer kredi görünümü gözden geçirmesi 22 Ekim’de gerçekleştirecek. Yeni haftanın her gününde önemli bir yurt içi ve yurt dışı ekonomik veri akışı gerçekleşecek. TCMB yatırımcı toplantısı, FED Başkanı ile üyelerinin FED toplantısı öncesinde son açıklamaları, ECB Başkanı Lagarde iki önemli konuşması bu hafta yer alıyor. Bugün ABD ve İngiltere piyasaları Banka tatili nedeniyle kapalı olacak. Türkiye’de saat 10:00’da 1. Çeyrek GSYİH verisi takip edilecek, %6.5 büyümesi tahmin ediliyor. Türkiye yarından itibaren pandemi nedeniyle yasakların azaltılacağı normalleşmede yeni bir döneme girecek. Bugün toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yeni döneme ilişkin detaylar açıklanacak. Yurt içi gündemin diğer önemli maddeleri Çarşamba günü TCMB’nin yatırımcılar ile gerçekleştireceği yatırımcı toplantısı, Perşembe günü Mayıs ayı TÜFE verileri olacak. Yatırımcılar bu hafta gerçekleşecek gelişmeler sonrasında ise 16 Haziran FED toplantısı ve 17 Haziran TCMB toplantısını fiyatlandırmaya başlayacaklar. Gündem yeniden artması ile geçen hafta düşen volatilitenin bu hafta yeniden artmasını bekleyebiliriz.

Dolar/TL’de rekor kırdı. Döviz sepeti 6 Kasım 2020’de zirve seviyesini kırması sonrasında Dolar/TL’de Cuma günü 2021 yılı zirvesini kırdı. Uzun süren sıkışma önce döviz sepetinde ardından dolarda yukarı yönde kırılmış oldu. Dolar/TL’de 8.53’e geri çekilmelerde destek, 8.588 kısa vadeli ve 8.80-9.00 orta vadeli direnç seviyelerimizdir.

BIST 1423-1430 kısa vadeli dirençlerimiz. Cuma günü Bimaş’ın %6.3 yükselişi, BIST 30 ve BIST 100 artı kapanışında önemli etken olmuştu. Hafta sonu perakende yasası ile ilgili haberler nedeniyle bu olumlu etkinin kesilmesi ile başlayabiliriz 1423 direnç olmak üzere 1384 destek seviyesine doğru geri çekilmenin devamını beklemeye devam ediyoruz

VIOP BIST 30 HAZİRAN AYI KONTRATI

Tepki çabası sonuçsuz kalırsa dirençler daha güçlenecek. Mayıs ayı tabanı olan 1523’de bulunan destek seviyesi kırıldıktan sonra 1500’den gelen alımlar ile yeniden 1523-1579 bandına yönelim yaşandı. Yardımcı indikatörlerin satın bölgesinde hareket etmesi 1523’de tutunma çabasını zayıflatırken, 1547’den gerileyen düşen kanal baskısı tepki hareketini sınırlayacaktır. Dalgalanmanın 1476- 1523 bandına taşınmasını bekliyoruz.

VIOP DOLAR/TL HAZİRAN AYI KONTRATI

Dolar/TL’de üçgen formasyonu onaylandı ve yeni bir yükselen dalga başladı. Yardımcı göstergelerde alım bölgesinde hareketi üçgen formasyonun onaylanması ile güçlenerek destek veriyor. Cuma günü 8.69 destek haline gelmesi sonrasında bugün 8.76 ve 8.79 kısa vadeli dirençlerini takip edeceğiz. 8.79 direncini kırması durumunda hedef zirve seviyesi olan 8.91 seviyesi olacaktır.

Kaynak:ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL