TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.837
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 14.230
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 55
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.211
Gündem

CHP’den yeni Politika Notu: “Gençlik; özgür, yaratıcı ve adil bir gelecek istiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Ar-Ge Bilim Platformu tarafından Türkiye’deki …

CHP’den yeni Politika Notu: “Gençlik; özgür, yaratıcı ve adil bir gelecek istiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Ar-Ge Bilim Platformu tarafından Türkiye’deki gençlerin sorunlarını ele alan kapsamlı bir Politika Notu hazırlandı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Politika Notunda, genç işsizliğindeki artışa, beyin göçünün yükselişine, gençlerin mezun olduktan sonra borçlu şekilde ev genci olmaya mahkum olmalarına ve ailelerin gençlerin işsizlik masraflarını üstlenmek zorunda kalmalarına dikkat çekildi. Türkiye’deki eğitim sisteminin en önemli sorunlarından birinin, eğitim planlaması ile istihdam planlaması arasındaki bağın kopmuş olduğu tespitinin yapıldığı Politika Notunda, bu nedenle milyonlarca gencin ne eğitimde ne de istihdamda olduğu ve bugünün genç işsizlerinin yarının yaşlı yoksulları olacağı üzerinde duruldu. 

Türkiye’deki gençlerin, dünyadaki akranlarının gerisinde kaldığı, en temel teknolojik ürünlerin dahi TL’nin değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle ultra-lüks ve erişilemez olduğu ve Türkiye’de yavaş internetin pahalı şekilde sunulduğuna dikkat çekilen Politika Notunda, “Dijital devrimi gerçekleştirmesi gereken gençler, internete dahi düzgün bir şekilde erişememektedir.” tespiti yapıldı. 

Politika Notunda, “Özgür Düşüncenin Ve Gençlerimizin Yolunu Açacağız”, “Ev Gençlerini Üretime Katacağız”, “Sağlıklı Ve Tutarlı Planlamalarla İstihdam Problemini Çözeceğiz”, “Gençleri Borç Yükünden Kurtaracağız”, “CHP İktidarında Gençler Teknolojiden Geri Kalmayacak” başlıkları başta olmak üzere CHP’nin kapsamlı önerilerine de yer verildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel’in değerlendirmesi: 

“Türkiye’de demokrasiye, çoğulculuğa ve toplumsal barışa olan inancımızın taşıyıcısı; ekonomik kalkınmamızın ve ilerlemenizin en dinamik gücü olan gençlerimiz, bugün aynı zamanda sorunlarına en fazla kulak tıkanmış ve kaygıları en fazla göz ardı edilmiş toplum kesimlerinin başında geliyor. Türkiye’de gençliği güçlendirmek, kaygılarına ve sorunlarına samimi bir biçimde eğilmek sadece yeni nesil yurttaşların demokrasimiz adına güçlendirilmesi anlamında değil, aynı zamanda çağın gerektirdiği ileri teknolojilerle üreten, kalkınmamıza yön veren ve hakça bölüşen bir toplum yaratmamızın da yegane yoludur. Muasır medeniyete giden yol ancak gençlikle birlikte yürüyerek aşılabilir.” 

Türkiye’de Gençlerin Sorunları Politika Notu

https://cdn.chp.org.tr/iys/eposta/Attachment/polnot_49_genclik.pdf
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL