TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.837
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 14.230
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 55
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.211
Ekonomi

Clariant, ACC Sürdürülebilir Liderlik Ödülü’nü kazandı

ACC Başkanı ve CEO’su Chris Jahn konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti: “İçinde bulunduğumuz kimya endüstrisi, sürekli olarak …

Clariant, ACC Sürdürülebilir Liderlik Ödülü’nü kazandı

ACC Başkanı ve CEO’su Chris Jahn konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti: “İçinde bulunduğumuz kimya endüstrisi, sürekli olarak dünyanın en büyük zorluklarına çözümler yaratmaya çalışan, dünyanın en yenilikçi endüstrilerinden biri. Bu nedenle de, iklim bilinci ile hareket eden şirketler, karbon ayak izini azaltmak için kullandıkları malzemelerde ve değer zincirindeki süreçlerinde köklü değişikliklere gidiyor. Bu şirketlerden Clariant, tasarladığı glukamid yüzey aktif maddeleri ile tüketicilerin sürdürülebilirlik konusundaki beklentilerini karşılamakla kalmayıp, ürün yaşam döngüsünün etkileri  ve daha düşük emisyonlar konularındaki şeffaflığı arttırmayı başardı. ACC olarak, Clariant’ın bu başarısını takdir ediyoruz. Bu kapsamda şirketin, güvenli kimya ile yenilik ve şeffaflık sağlamaya olan bu katkısının, kişisel bakım ve ev bakımı alanında diğer şirketlerin de sürdürülebilirlik taahhütlerini ilerletmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.”dedi.

Clariant Endüstriyel İş Birimi Küresel Başkanı ve Tüketici Uzmanı Christian Vang ise, “Günümüzde birçok tüketici, güçlü köpürme ve temizleme özellikleri sunmakla kalmayıp daha güvenli formülasyonlar içeren kişisel bakım ve ev temizlik ürünlerine yöneliyor. Bu doğrultuda formül geliştiriciler, glukamidlerimizi kullanarak üstün performanslı ürünler geliştirirken çok yönlü   işlevselliğe de sahip olabiliyor. Bu işlevsellik, diğer aktiflere kıyasla daha az miktarda kıvamlaştırıcı ve yumuşatıcı katkı maddesine ihtiyaç duyulmasını sağlıyor. Bu kapsamda glukamidlerimiz, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan sorumlu tüketim ve üretim başlığına uygun olarak malzeme verimliliğini arttırıyor ve kaynakların daha verimli kullanılmasına katkıda bulunuyor” dedi.

Araştırmalar sonucunda, üretim aşamasının başından sonuna kadar solvent hariç yüzde 100 aktif içeriğin dikkate alındığı karbon ayak izi analizinde, Clariant’ın glukamidleri ile üretilen formülasyonların aktif içeriğin kg’ı başına benzerlerine kıyasla 1,6 kg daha az karbondioksit salınımına yol açtığı açıklandı. Biyo-bazlı solvent içeren karşılaştırmada ise glukamidlerin, aktif içeriğin kg’ı başına 1.2 kg karbondioksit azalımı sağladığı ifade edildi.

Yapılan tüm analizlerin sonucunda ise, Clariant’ın düşük karbonlu glukamidlerinin biyolojik olarak kolayca parçalanabilirliği sayesinde, yüzde 96’ya varan Yenilenebilir Karbon İndeksi, yüksek biyokütle ve iyi ekotoks verisi sağladığı belirtildi. Buna ek olarak glukamidlerin, Küresel Uyumlaştırılmış Kimyasalların Sınıflandırılması ve Etiketlenmesi Sistemine (GHS) göre uzun süreli sucul toksisite veya tahriş edici etiketler gerektirmediği ve COSMOS, Nordic Swan ve Helal sertifikalarına sahip olduğu duyuruldu. Öte yandan glukamidlerin, sülfat, CAPBve betain içermeyen formülasyonların ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesine olanak sağladığı açıklandı.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL