banner76
banner74
banner80

KPSS Genel Kültür Çıkmış Sorular
banner40
banner48

Bu da her geçen gün rekabeti arttırırken, sınavda başarılı olanların toplam başvuran havuz içindeki yüzdesi de sürekli azalmakta. Lisans ve ön lisans mezunları için KPSS adı altında iki farklı yarışma sınavı düzenlenirken bu sınavlarda hiç şüphesiz en önemli alanlardan biri genel yetenekle birlikte altmış sorunun adaylara yöneltildiği genel kültür testidir.

KPSS Genel Kültür Tarih Testi

KPSS çoktan seçmeli bir sınav olup, bu sınavın genel kültür bölümünü tarih, coğrafya, vatandaşlık dersleri ile güncel konulardan oluşan toplam altmış soru oluşturmaktadır. Tarih bölümünün yirmi yedi soru ile genel kültür testi içinde yüzde kırkbeşlik ağırlığı bulunmaktadır. KPSS tarih konuları İslamiyet Öncesi Türk Tarihi ile başlamakta ve Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası'na kadar devam etmektedir. Osmanlı Tarihi içerisinde Sultan 3.Selim ile başlayan Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme süreci oldukça önem taşımaktadır. Tanzimat ve Islahat Fermanları ile bu dönemde orduda ve sosyal hayatta yapılan değişiklikler önemli sınav soruları olabilmektedir.

KPSS Genel Kültür Coğrafya Testi

Coğrafya alanından sınavda adaylara toplam on sekiz soru yöneltilmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu, yer şekilleri, iklim ve bitki örtüsü ile ekonomik faaliyetleri ve enerji kaynakları, madenleri önem taşıyan sınav konuları arasındadır.

KPSS Genel Kültür Vatandaşlık Testi

KPSS Vatandaşlık testinde adaylara hukukun temel kavramları ile anayasa ve idare hukukuna ilişkin sorular yöneltilmektedir. Toplam dokuz adet sorunun bulunduğu bu bölümde 1982 anayasasında yer alan hakların sınıflandırması ile yasama, yürütme ve yargı faaliyetleri önem arz eden başlıklar arasındadır.

KPSS genel kültür bölümünde ayrıca altı adet güncel sosyoekonomik olaylara ilişkin soru yer almaktadır. Bunların doğru olarak cevaplanabilmesi için adayların özellikle son bir yıl içinde dünyada yaşanmış gelişmeleri yakından takip etmiş olmaları gerekir.

KPSS Genel Kültür testi özellikle sayısal bölümlerden mezun olan adaylar açısından eleyici nitelik taşır. Zira sayısal sorularda eşit başarı gösteren tüm adaylar arasında genel kültür bölümünde daha fazla net yapabilen aday öne çıkacaktır.

banner81
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner85

banner22

banner84