banner32

‘VDK Cumhurbaşkanı’na Bağlanmalı’ çağrısı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte denetim reformu yapılması gerektiğini vurgulayan Demokrat Denetim Elemanları Platformu (DEDEP) Başkanı Erhan Erenoğlu, “Şeffaf ve hesap verilebilir bir sistemin inşasında denetim birimlerine oldukça fazla görev düşmektedir. Denetim birimlerinin yeri yeni yönetim sisteminde belirsizdir. Bu belirsizlik denetim görevini icra eden nitelikli insan kaynağının gelecek kurgusunda önemli sorunları da beraberinde getirmektedir” dedi. 

Denetim birimlerinin kamu bürokrasisinin en temel bürokrat okulları olduğunu savunan Erenoğlu, nitelikli denetim elemanlarının mesleki sorunlardan dolayı kamu görevlerinden ayrılarak özel sektöre geçmek zorunda kaldığını söyledi.

Denetim birimlerinin fonksiyonel ve icracı bir yapıya büründürmenin yeni yönetim sistemini güçlendireceğine vurgu yapan Erenoğlu, “Vergi Denetim Kurulu (VDK) Cumhurbaşkanı'na bağlanmalıdır. Son aylardaki küresel saldırılar, VDK'nın kuruluş amacının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu anlamda VDK, Cumhurbaşkanı'nın emrinde olmalıdır” ifadelerini kullandı.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34