• ALTIN (TL/GR)
  413,54
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4858
  % 0,51
 • € EURO
  9,0249
  % 0,39
 • £ POUND
  10,4537
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  1,1574
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1014
  % 0,49
 • BITCOIN/TL
  375441,692
  % 0,40
 • BIST 100
  1.526,75
  % -0,28
film izle bedava oyun hesapları hd film seyret totobo pdf indir nulls brawl apk indir

FITCH’den görünüm değişikliği, bankalarda dipten dönüş işareti

FITCH’den görünüm değişikliği, bankalarda dipten dönüş işareti

FITCH Cuma akşamı yayınladığı not ile Türkiye’nin yabancı para cinsi kredi notunu BB- olarak teyit ederken, görünümünü negatiften durağana çevirdi. FITCH notunda önümüzdeki dönemde olası not artışı için, cari açıkta sürdürülebilir azalma, döviz likidite pozisyonunda iyileşme, ters dolarizasyon, enflasyonda düşüş, ve jeopolitik risklerde azalma olarak saydığı ana faktörlerden bir veya birden fazlasının gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan, kurum yaptığı tahminlerde cari açığın 2020 yılında % 5,3’den 2021 yılında %2.9’a gerilemesini, enflasyonun 2021 yıl sonunda %11.0 düşmesini, ve brüt uluslararası rezervlerin Şubat başında 95.6 milyar dolardan 2021 yıl sonunda kademeli olarak 104 milyar dolara yükselmesini öngörürken, 2021 GSYİH büyümesini %5.7 olarak tahmin ediyor.

Geçtiğimiz haftanın ilk dört gününde piyasanın oldukça gerisinde kalan bankacılık sektörü hisseleri Cuma günkü işlemlerde olumlu ayrışmayı başardı. Örneğin, Garanti Bankası’nda Cuma günkü kapanışın Eylül ayında başlayan yükseliş trend çizgisinin hemen üzerinde gerçekleşmesi cesaret verici. Yükselişin sürmesi durumunda ilk etapta 9.65 TL civarındaki 50 günlük ortalamanın test edilebileceğini. Bu seviyenin üzerinde kapanışlar gerçekleşmesi durumunda yükselişin ivme kazanabileceğini düşünüyoruz.

Yurtdışı tarafında ise ABD 10 yıllık faizleri yükselişini sürdürerek 1.40 seviyesine yakın işlem görüyor. GOÜ kurlarındaki satış baskısına karşın, TL 7.0 seviyesinin altında kalmayı başarıyor. ABD vadelileri %0.20 civarında kayıpla işlem görürken, Asya piyasaları da satıcılı. BIST ‘de yatay veya hafif alıcılı bir açılış görebiliriz. Öte yandan, yurtdışı piyasalardaki satışların sertleşmesi TL varlıklılardaki olumlu havayı bozabilir. Bu anlamda yarın FED başkanı Powell’ın yapcağı konuşma ABD 10 yıllık faizlerin seyrini belirleme açısından önemli.

Cuma gününü %3 yükselişle kapatan Turkcell’in, 4Ç net kar rakamı beklentilerin üzerinde açıklanırken, FAVÖK rakamı beklentilere yakın gerçekleşti. Hissede Cuma günkü yükseliş bugünkü tepkiyi sınırlayabilir. Arcelik ve Tofaş’ın açıklanan temettü miktarları beklentilerimizin üzerinde. Son olarak, tahminlerin altında 4Ç kar rakamı açıklayan Akçansa hisseleri bugün negatif ayrışabilir.

Haberler & Makro Ekonomi
Fitch negatif not görünümünü durağana çevirdi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu BB- seviyesinde teyit ederken not görünümünü negatiften durağana çevirdi. Türkiye saatine göre Cuma akşamı piyasalar kapalıyken alınan kararı Türkiye varlıkları için olumlu bir pozitif sürpriz olarak değerlendirebiliriz. Yayımlanan raporda kuruluş görünümün iyileştirilmesinin sebebi olarak ekonomi yönetimindeki değişikliklere, parasal sıkılaşmaya ve Türk lirasının değerlenmesine değiniyor.

Fitch’e göre Türkiye’nin kredi notu Güney Afrika ve Brezilya ile beraber “yatırım yapılabilir” seviyenin 3 kademe altında. Ancak son yapılan güncelleme ile görünümü negatif olan Brezilya ve Güney Afrika’ya göre konumumuz iyileşiyor. Alınan karar önümüzdeki değerlendirmede (13 Ağustos) kredi notu artışı yapılabileceğine işaret ediyor. Ancak bu not artışının olabilmesi için TCMB’nin erken bir faiz indirimine gitmeyerek kredibilite kazanması, sıkı para politikasının enflasyonda belirgin bir gerileme sağlaması ve Merkez Bankası’nın döviz alım ihaleleri ile rezervlerini güçlendirmesi gerekiyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı