banner2

banner1

banner10

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:   Dün yurtiçinde  veri akışı sakindi. BİST100 endeksi yükselişine devam ederek günü  % 1.27 değer kazancıyla 1.707,04 puandan ...

GÜNDEM 18.11.2021, 13:56
Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde  veri akışı sakindi. BİST100 endeksi yükseline devam ederek günü  % 1.27 değer kazancıyla 1.707,04 puandan tamamlanırken toplam işlem hacmi 27,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,80 ile spor olurken, tek kaybettiren ise %  0,52 ile ticaret oldu. Usd/Try kuru ise Merkez Bankası’ndan faiz indirimi geleceği beklentisi ile yükselişine devam ederek bugün 10.95 seviyesini gördükten sonra bir miktar geri çekilse de şu an  10.73 seviyesinden işlem görüyor. Kurda  bizim için kritik bölge 10.70-11.00 seviyesi. Bu seviyenin geçilip geçilmeyeceğini dikkatle izliyoruz. Bu seviyenin kırılması halinde kurdaki düşüşün çok fazla mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak bu seviyenin kırılmaması halinde kar satışları gelebilir. Yatırımcıların bu noktada dikkatli olması gerekiyor.

Bugün yurtiçinde gözler Merkez Bankası’nda olacak. Acar Menkul Değerler olarak faizlerin 100 baz puan indirilerek % 16.00’dan % 15.00’e çekilmesini bekliyoruz. 100 baz puan üstü faiz indirimi gelmesi halinde ise kurların yeni rekorları test edeceğini düşünüyoruz.  Özellikle kur artışlarının önümüzdeki dönemde enflasyon tarafına  yansıyacak olması yurtiçinde ekonominin biraz daha kötüleşmesine sebep olacaktır. Böyle bir ortamda eğer kur yükselişleri şirket bilançolarına olumsuz yansımaya başlar ve üretim hacimlerini yavaşlatırsa yakın bir zamanda borsadan da çıkışlar hızlanabilir. Bugün BİST100’de takip edeceğimiz kritik seviye 1683 seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde alıcılı seyredecek borsada bu seviyenin altında satışlar ön plana çıkabilir.

ABD:  Dün ABD’de konut piyasasına ilişkin açıklanan verilerde Konut Başlangıçları beklentilerin altında 1.52 milyon adet artarken Mart 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Yapı Ruhsatları ise beklentilerin üzerinde 1.65 milyon adet olarak gerçekleşti. Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları ise  2.1 milyon varil  azalış gösterdi. Beklentiler 1.0 milyon varil artacağı şeklindeydi. ABD Başkanı Biden  enerji fiyatlarındaki yüksek fiyatlara petroldeki yükseliş karşısında  Federal Ticaret Komisyonu'ndan (FTC) petrol ve gaz şirketlerinin tüketici karşıtı davranışları konusunda derhal bir inceleme başlatmasını istedi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyon seviyelerindeki cari artışın pandeminin mallara yönelik dayanıklı talebi yapısal şekilde değiştirdiği ortamda tuhaf bir durum olmadığını söyledi. Talebin normale dönmesi ile birlikte fiyat baskılarının yavaşlayacağına inandığını ifade eden Daly, koronavirüsün etkileri hafifledikçe iş gücü piyasasının daha güçlü büyüyeceğine inandığını da vurguladı.  Chicago Fed Başkanı Charles Evans , varlık alımlarının azaltılmasının tamamlanmasının da gelecek yılın ortalarına kadar devam edeceğini vurgularken  varlık alımlarının enflasyonu artırması halinde faizleri artırmak için doğru zamanın ne olduğunu düşüneceklerini söyledi. Dün dolar endeksi 96.20 ile kanal tepesinden geri dönerken  kar satışlarının bir miktar daha sürmesi beklenebilir. Aşaağıda bizim için 94.48 önemli bir seviye olacaktır.  Yukarıda 96.20’nin kırılması halinde ise yükselişine devam edebilir. ABD’de enflasyonun giderek artması ve artacağına dair göstergelerin gelmeye devam etmesi ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişi desteklerken dün bir ara % 1.65 seviyesine kadar yükselen faizlerin bugün % 1.58’e geri çekildiğini görüyoruz. Ons altında da görüşlerimiz değişmedi. Her yükselişi bir satış fırsatı olarak değerlendiriyoruz. ABD’DE Fed’in tahvil alım programının azaltımında gaza basması beklentileri altın fiyatlarında aşağı yönlü baskının artmasına neden olabilir. ABD borsaları ise  perakende firmalarının beklenenden iyi gelen bilançolarına rağmen artan enflasyon endişelerinin etkisiyle dünü satıcılı kapattı.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının 260 bin kişiye düşmesi beklenirken Philadelphia Fed imalat endeksinin 24.2 puan açıklanacağı öngörülmekte. Bugün yine Fed üyelerinin konuşmalarının ön planda olacağı bir gün geçireceğiz. Fed üyelerinden Williams, Evans ve Daly’nin konuşmaları takip edilecektir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde  açıklanan enflasyon verilerinde TÜFE aylık bazda beklentiler paralelinde % 0.8 artarken yıllık TÜFE’de benzer şekilde beklentiler paralelinde % 4.1 artış gösterdi.  2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Çekirdek TÜFE’de aylık bazda benzer şekilde aylık bazda beklentilere paralel % 0.3 açıklanırken yıllık bazda çekirdek TÜFE beklentilerin altında % 2.0 olarak gerçekleşse de artışın sürdüğünü izliyoruz. Çünkü geçen ay % 1.9 artış kaydetmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, ECB'nin enflasyon konusunda "dikkatli" ve "uyanık" olması gerektiğini söylerken  ücret artışlarında gördükleri yükselişin çekirdek fiyat büyümesine yayılmaya başlayabileceği uyarısında bulundu. Dün Eur/Usd paritesinde dolar endeksinin gerilemesi ile bir miktar alım yaşanırken bu alım eğilimi 1.1530 seviyesine kadar sürebilir. Ancak yükselişler satış fırsatı yaratmaya devam ediyor. 1.1262 seviyesinin altında ise satışlar hızlanabilir.  Eur/Try bu sabah 12.41 ile rekor kırdıktan sonra geri çekildi. Merkez Bankası’nın vereceği karar kısa vadede kuru etkileyecekken orta vadede yükseliş beklentimiz devam ediyor. Avrupa borsaları enflasyon endişelerine rağmen İngiltere hariç günü yükselişle kapattı.

Bugün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakin olacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1700 seviyesinin altında önce 1683 ve arkasından 1672 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1725 direncinin kırılması halinde önce 1733 ve arkasından 1741 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1911 seviyesinin kırılması halinde önce 1919 ve arkasından 1935 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1871 desteğinin altında önce 1851 ve arkasından 1835 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 10.68 seviyesinin kırılması halinde önce 10.58 ve arkasından 10.48 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 10.95 direncinin üzerinde önce 11.08 ve arkasından 11.33 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1856 seviyesinin altında önce 1845 ve arkasından 1834 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1868 direncinin kırılması halinde önce 1872 ve arkasından 1876 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AGHOL ANADOLU GRUBU HOLDİNG - JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun AA+ (Trk), kısa vadeli ulusal notunun A-1+ (Trk), uzun vadeli uluslararası notunu BBB-, kısa vadeli uluslararası notunun A-3, not görünümlerini ise durağan olarak belirlendiği açıklandı.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG - Mahmutbey’de bulunan merkez binanın satılarak, satış işleminin tescil edildiği açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK - Tekirdağ Malkara’da bulunan şirkete ait maden sahasında kurulu bulunan, Batı Trakya Madencilik’in sahip olduğu ve mevcutta çalışılan Kömür Yıkama ve Zenginleştirme Tesisinin 15 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#AVHOL AVRUPA YATIRIM HOLDİNG - Gaziantep OSB’de 4 milyon TL sermayeli Naturel Geri Dönüşüm Sanayi unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#ESCAR ESCAR OTO KİRALAMA - JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para notlarının BB, kısa vadeli uluslararası kısa vadeli yerli ve yabancı para notlarının B, not görünümlerinin ise stabil olarak belirlendiği açıklandı.

#GUBRF GÜBRETAŞ GÜBRE FABRİKALARI - Söğüt Altın Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili olarak ÇED Olumlu kararının verilip proje ile ilgili ÇED onay sürecinin tamamlandığı açıklandı. TİGEM tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak yapılan ihalenin şirket tarafından kazanılması sonrasında, piyasa koşulları nedeniyle ihalenin teklif şartlarının yerine getirilmesinin şirket açısından zorlaştığı ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında mücbir sebep değerlendirmesi yapılarak ihalenin iptal edilmesi ve geçici teminat mektubunun iade edilmesi talebinde bulunulduğu, başvurunun TİGEM tarafından kabul edilmediği ve şirketin 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına karar verildiği açıklanırken, şirket tarafından yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılacağı belirtildi.

#IEYHO IŞIKLAR ENERJİ YAPI HOLDİNG - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Metemteks’in sermayesinin 22 milyon TL’den 25 milyon TL’ye yükseltildiği açıklandı.

#IHLAS İHLAS HOLDİNG - İstanbul Avcılar’daki 8.625 m² büyüklüğündeki arsa ve 11.275 m² büyüklüğündeki arsa için, %39'u arsa sahibine ait olacak şekilde Hasılat Paylaşımı Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#ISKPL IŞIK PLASTİK  - Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin devamı niteliğinde olan 2. Faz Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin ihalesinin şirket tarafından alındığı, çalışmaların Mart’a kadar tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

#ISGSY İŞ GİRİŞİM - 2016 yılında Şirketin iştiraki Ortopro’ya kredilerinin yeniden yapılandırılması amacı ile YKBNK’dan tahsis edilen uzun vadeli 20 milyon TL’lik kredinin kullanılabilmesi için şirketin Ortopro'daki 18.351.069 adet payının rehin edildiği, 2021 yılında bu rehinin sonlandırıldığı, Ortopro sermayesindeki payların tamamının ISCTR’den kullanılacak kredilerden doğacak her türlü borçlarının teminatı olarak ISCTR lehine rehin edilmesine karar verildiği açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER - Sermaye artırımından elde edilen fonun 169,5 milyon TL’sinin finansal borç ve faiz ödemelerinde, 151,1 milyon TL’sinin sanayi projelerinin finansmanında, 23,0 milyon TL’sinin ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanıldığı açıklandı.

#KRVGD KERVAN GIDA - Şirketin Polonya’da alım süreci tamamlanan şirket kapsamında, şirketin %100 bağlı ortaklığı Tornellon Investments tarafından %64,93'ü satın alınan ZPC Otmuchow isimli şirketin bağlı olduğu Polonya Sermaye Piyasaları kanunları kapsamında, zorunlu çağrıya gidildiği, çağrıya katılan 98.020 adet payın satın alınarak Tornellon Investments'ın ZPC Otmuchow’taki payının %65,31'e yükseldiği açıklandı.

#KONKA KONYA KAĞIT - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın talep toplanacak.

#ISSEN İŞBİR SENTETİK - Şirket payları bugün Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

#MOBTL MOBİLTEL - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın talep toplanacak.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

banner5
Yorumlar (0)
banner3
banner4
25
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:32
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31