TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.703
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.846
Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:   Cuma günü yurtiçinde Türkiye ekonomik güven endeksi Nisan ayında 93,9 iken, Mayıs ayında %1,3 oranında azalarak 92,6 değerine geriledi …

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde Türkiye ekonomik güven endeksi Nisan ayında 93,9 iken, Mayıs ayında %1,3 oranında azalarak 92,6 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Nisan ayında ticaret açığı ise  3.06 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %109,2 artarak 18 milyar 786 milyon dolar, ithalat %61,1 artarak 21 milyar 844 milyon dolar olarak açıklandı . Ocak-Nisan döneminde ihracat %33,1, ithalat %19,7 arttı. Gelen verilerin ardından cari açıkta bir miktar azalma beklenebilir. Nisan ayında ara mallarının toplam ithalattaki payı ise %76,0 oldu. Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken ithalatta ilk sırayı Çin aldı. Cuma günü Usd/Try rekor kırarak  8.6087 seviyesini görürken BİST100 endeksi günü % 0,50 değer kazanarak günü 1.422,06 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 15,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,72 ile ticaret olurken en çok gerileyen % 3,05 ile madencilik oldu.  Cuma günü ayrıca Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurdu. S&P,  Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” ve kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak korudu.

Bugün yurtiçinde 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin büyüme verisi takip edilecekken büyümenin % 6.7 açıklanacağı tahmin ediliyor. Göstergeler güçlü bir büyüme rakamına işaret ediyor. Bugün gözler ise Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında olacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında korona virüs ile mücadele başta olmak üzere yurt içi ve dışındaki gelişmelerle ilgili ülke gündeminde önemli yer tutan konuların görüşülmesi bekleniyor. Kısıtlamaların ne ölçüde kaldırılacağı merakla bekleniyor.

ABD:  Cuma günü ABD’de aylık bazda kişisel gelirler %13.1 azalmasına karşılık beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Beklentiler % 14.2 azalması yönündeydi. ABD’de kişisel harcamalar beklentiler dahilinde % 0.5 artış gösterdi. ABD’de kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması ile vatandaşların harcama eğilimini artırdığını görüyorken bu durum enflasyonun daha da artma ihtimalini gündeme getirmekte.  Cuma günü gelen verilerde Chicago PMI, beklentilerin üzerinde 75.2 puana yükselirken Michigan enflasyon beklentisi % 4.6, Michigan tüketici güveni ise beklentilerin hafif altında 82.9 olarak açıklandı. Dolar endeksi Cuma günü karışık bir seyir izlerken düşüş trendini kırarak yükseliş eğilimine başladığını düşünüyoruz. ABD borsaları da gelen verilerin iyimserliği ve Biden’ın 6 trilyonluk paket açıklayacağını ifade etmesinin pozitifliği ile yükselişini sürdürdü. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise  bir miktar düşüş hakimdi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.58 seviyesine geri çekildi. Beyaz Saray, 1 Ekim’de başlayacak 2022 mali yılına yönelik hükümet harcamalarını içeren bütçe teklifini Kongre’ye sundu. Biden’ın bütçe teklifi, altyapı, sağlık ve eğitim gibi alanlara yönelik harcamalarda artış öngörüyor. Cumhuriyetçiler Biden’ın harcama ve vergi planına borç yükünü ve enflasyonu artıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Bugün ABD’de Anma Günü nedeniyle piyasalar kapalı olacakken bu hafta gözler Cuma günü gelecek başta tarım dışı olmak üzere istihdam verilerine çevrilmiş durumda. İstihdamda güçlü verilerin gelmesi halinde Fed’in Haziran ayında tahvil alım programının azaltılmasının tartışılacağı düşünülmekte.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde Avrupa Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs ayında 114,5 ile son üç buçuk yılın en yüksek değerine ulaşırken Avrupa Üretici Güven Endeksi de restoran, hotel ve mağazaların açılmasıyla birlikte Mayıs ayında 8,8 ile 3 yılın zirvesine ulaştı. Sanayi güven endeksi 11,5 olarak gerçekleşirken tüketici güveni 5,1 ile iki buçuk yılın en yüksek seviyesinde. Verilen teşviklerin ve aşı çalışmalarının ekonomi üzerinde pozitif etkisinin devam ettiği görüldü. Dolar endeksindeki karmaşık seyir Eur/Usd’ye yansırken Eur/Try’de de Türk Lirası’nın zayıflamasıyla 10.4715 seviyesi ile tarihi zirve görüldü. Avrupa borsaları Cuma günü ekonomideki iyimserlik ve teşvik beklentileri ile yükselişle kapattı.

Bugün Euro Bölgesi’nde İspanya ve İtalya’dan gelecek enflasyon verileri  takip edilecek. Genel olarak haftanın ilk işlem gününde sakin bir piyasa beklenmekte.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1409 seviyesinin altında önce 1397 ve arkasından 1381 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1428 direncinin kırılması halinde önce 1435 ve arkasından 1443 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1538 seviyesinin kırılması halinde önce 1555 ve arkasından 1573 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1520 desteğinin altında önce 1508 ve arkasından 1498 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5425 seviyesinin kırılması halinde önce 8.4900 ve arkasından 8.4315 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6130 direncinin üzerinde önce 8.7320 ve arkasından 8.8500 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1903 seviyesinin altında önce 1889 ve arkasından 1873 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1910 direncinin kırılması halinde önce 1920 ve arkasından 1932direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ADESE ADESE – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun finansal kuruluşlara düzenlenen mevcut vefa kredi sözleşmesine konu olan finansal borçların ödenmesinde, tüm banka kredilerinin ödenmesinde, leasing kuruluşlarına olan borçların ödenmesinde, tazminat ödemelerinde, vergi ödemelerinde ve Seha İnşaat ile kurulacak olan Zermeram Adi Ortaklığı için sermaye ödemesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#AKSUE AKSU ENERJİ – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 150 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı

#AEFES ANADOLU EFES – Fitch tarafından şirketin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunun ve görünümünün teyit edildiği açıklandı.

#ARCLK ARÇELİK – Şirket ile TCL’nin Tekirdağ’da akıllı telefon üretimine başladığı medyada yer aldı.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG – 15 milyon TL sermayeli Salda Tarım unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı. 20 milyon TL sermayeli Günpak Enerji unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#AVGYO AVRASYA GMYO – Ankara Yenimahalle’deki METRO’nun sahibi olduğu 697 m 2 ’lik gayrimenkulün 2,6 milyon TL bedelle satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#AYES AYES ÇELİK HASIR – İzmir Kemalpaşa’daki fabrikanın çatısı üzerine 1020 kWp (900 kW) gücünde GES alımı için anlaşıldığı açıklandı.

#BMSCH BMS ÇELİK – Şirket payları Borsa’da Satış Yöntemi ile bugün ve yarın günü halka arz edilecek.

#BRISA BRİSA – JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun “AA+ (Trk) / (Stabil Görünüm)” ve Kısa Vadeli Ulusal Notu “A-1+ (Trk) / (Stabil Görünüm)”, Uzun Vadeli Uluslararası Notunun ise “BBB+ / (Stabil Görünüm)” olarak belirlendiği açıklandı.

#ENKAI ENKA İNŞAAT – Enka ve Siemens’in, Libya’da planlanan enerji projeleri için çalışmalara yeniden başladığı, projelerin 2022’de tamamlanmasının hedeflendiği medyada yer aldı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK  – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji’nin halka açılma çalışmaları kapsamında Esas Sözleşme Tadili için yapılan SPK başvurusunun onaylandığı açıklandı. Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji ile Margün Enerji’nin bağlı ortaklıkları Angora Elektrik Üretim ve Bosphorus Yenilenebilir Enerji, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği çatısı altında geliştirilmiş ve kurulmuş olan, toplam 39 adet güneş elektrik santralinin alınma işlemlerinin 61 milyon euro bedelle tamamlandığı açıklandı.

#GOZDE GÖZDE GİRİŞİM – Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Polinas Plastik’in Propak Ambalaj’da sahip olduğu %95 oranındaki payların tamamının, Propak Ambalaj’ın %100 paylarına karşılık gelen 120 milyon evro işletme değeri üzerinden Constantia Flexibles International GMBH’ye satışına karar verilmesi işleminin Rekabet Kurumu tarafından onaylandığı açıklandı.

#HLGYO HALK GMYO – Şirket portföyünde yer alan Erzurum Palandöken’deki arsaların 7,1 milyon TL’ye satıldığı açıklandı.

#KENT KENT GIDA – Şirketin nihai ana ortak konumunda bulunan Mondéléz International Inc.’inAvrupa merkezli atıştırmalık sektöründe faaliyet gösteren Chipita S.A.’i satın aldığı açıklandı.

#OTKAR OTOKAR – Şirketin, otobüs ihracatı yaptığı ülkeler arasına Slovakya’yı da eklediği ve Kent Körüklü otobüsleri için Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den 40 adetlik sipariş aldığı medyada yer aldı.

#SASA SASA POLYESTER – 400 milyon dolar olan, yıllık 350.000 ton kapasiteli Poy Üretim Tesisi yatırım kararının alındığı, yatırımın 2024 yılının ikinci yarısında devreye alınmasının planlandığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL