• ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  491751,191
  % 3,27
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65
email kaydolma bedava oyun hesapları turbobet giriş totobo pdf indir nulls brawl apk indir

Günün gelişmeleri

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Haftasonu piyasalar sürpriz bir kararla güne uyandılar. TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni  başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda TCMB’nin enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti. Açıklamalarda takvim dışı para politikası kurulu toplantısı olmayacağı mesajları da öne çıktı.  Ancak piyasalar bu ani değişikliğe pek olumlu bakmayarak TL çaprazlarında Asya seansında yukarıdan açılış gördük. Sabah saatlerinde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda makroekonomik istikrarın ön koşulunun fiyat istikrarı olduğu vurgulanırken enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlanana kadar makroekonomi politikası kararlılıkla sürdürülecektir denildi. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasında herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacağını belirten Bakan Lütfü Elvan, liberal kambiyo rejiminin uygulamasına kararlılıkla devam edilecektir diye  ekledi.  Yeni başkanla birlikte  faiz indiriminin geleceğini bekleyen piyasalarda  Türk Lirası gece açılışında sert kayıplar yaşarken  güçlü ve kararlılık vurgusu piyasanın yanında olma mesajları ve enflasyonda düşüş görülmediği sürece faiz indirilmeyeceği mesajları Türk Lirası’nın  sabah saatlerinde tekrar değer kazanmasına ve kurların düşmesine sebep oldu. Viop’ta güne sert satıcılı başlarken BİST100’de de sert satışların yaşanmasını bekliyoruz

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin.

ABD:  Cuma günü ABD’de veri akışı sakindi.  ABD 10 yıllık tahvil faizi % 1.6730’a gerilerken dolar endeksinde de yükseliş görülmekte. ABD borsaları artan enflasyon endişeleri karşısında haftanın son işlem gününü negatif tamamladı.

Bugün ABD’de Uluslararası Ödemeler Bankası’nda Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları izlenecek. Powell’ın vereceği mesajlar yurtdışı piyasalarında ön plana çıkarken küresel borsalardaki satışın devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca bugün ABD’de Fed üyelerinden Barkin, Daly, Quarles konuşmaları izlenecek. Açıklanacak olan mevcut konut satışlarının ise 6.55 milyon adet gerçekleşmesi beklenmekte .

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde Almanya’da sabah açıklanan ÜFE verileri aylık bazda beklentiler dahilinde % 0.7 açıklanırken yıllık bazda ÜFE verisi beklentilerin altında % 1.9 olarak gerçekleşti. Avrupa borsaları da ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki güçlü seyir ve küresel enflasyon endişeleri ile günü satıcılı tamamladı. Eur/Try yurtiçindeki gelişmelere paralel sert yükselirken Eur/Usd,  dolar endeksindeki güçlü seyir ile düşüşüne devam etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan açıklanacak Bundesbank aylık raporu ile Bundesbank Başkanı Weidmann konuşması ön plana çıkacak. Avrupa borsalarında da düşüşlerin ön planda olacağını düşünüyoruz.

 

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1425 seviyesinin altında önce 1411 ve arkasından 1392 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1458 direncinin kırılması halinde önce 1477 ve arkasından 1492 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1502 seviyesinin kırılması halinde önce 1517 ve arkasından 1540 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1472 desteğinin altında önce 1438 ve arkasından 1411 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında satış baskısı ağırlık kazandı.

Aşağıda 7.7000 seviyesinin kırılması halinde önce 7.6215 ve arkasından 7.4700 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 7.9180 direncinin üzerinde önce 8.0390 ve arkasından 8.1670 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma bekliyoruz.

Aşağıda 1728 seviyesinin altında önce 1719 ve arkasından 1700 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1737 direncinin kırılması halinde önce 1745 ve arkasından 1755 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#Naturelgaz ’ın  19.518.594 adet payının pay başına 8,50 TL fiyatla halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#ARCLK ARÇELİK – Yurtdışında 1 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#CIMSA ÇİMSA – 372 gün vadeli 100 milyon TL tutarında tahvil ihraç edildi.

#EGSER EGE SERAMİK – Şirketin Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yaptığı değerlendirmede, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Toprak ve Seramik Mamulleri Sanayi Meslek Grubunda Üretim ve Yatırımda Birincilik ödülleri ve plaket aldığı açıklandı.

#GUBRF GÜBRE FABRİKALARI – Şirket ile Petrol – İş Sendikası arasında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlandığı açıklandı.

#HALKB HALKBANK – New York İkinci Bölge Mahkemesi’nde devam eden temyiz davasında bankanın, ABD’de federal mahkemenin yargılama yetkisi olmadığını savunduğu medyada yer aldı.

#LINK LİNK BİLGİSAYAR – Ar – Ge Merkezi belgesi kapsamında Şirketten beklenen koşulların sağlanamayacağı anlaşıldığından Ar-Ge Merkezi belgesinin iptali talebiyle Bakanlığa başvuruda bulunulmasına karar verildiği açıklandı.

#MARTI MARTI OTEL / #MRGYO MARTI GMYO – Şirket ile Denizbank’ın borç yapılandırma görüşmelerinin olumlu şekilde ilerlediği açıklandı

#ORGE ORGE ENERJİ ELEKTRİK – Şirketin 2021 yıl sonu beklentilerinde, almayı planladığı yeni taahhüt işlerinin realize olması halinde, hasılatında %20, ortalama çalışan sayısında %20 seviyesinde bir artış, faaliyet karını mevcut seviyelerde olmasının beklendiği açıklandı. Şirketin İstanbul’da inşası devam etmekte olan Rumeli Hisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı Projesinin elektrik işlerine ilişkin 953.000 euro tutarındaki teklifinin kabul edildiği açıklandı.

#OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIM – Şirketin birincil piyasada satışa sunulan B grubu payların satış işleminin aracı kurum tarafından tamamlandığı, A grubu payların satış fiyatının 2,7714 TL’den şirket merkezinde talep toplama yöntemine göre satışa sunulacağı açıklandı.

#SNGYO SİNPAŞ – İstanbul Küçükçekmece’deki 30.000 m 2 ‘lilk gayrimenkulün Arı Finansal Kiralama’ya 11 milyon TL’ye satılmasına karar verildiği açıklandı.

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK – Şirketin bağlı ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri ile Barme Grup arasında Ocak’ta yapılan ticari sözleşme kapsamında, 2,0 milyon TL sözleşme bedeli üzerinden, 990.075 TL iş avansı tahsilatının yapıldığı açıklandı.

#SAHOL SABANCI HOLDİNG – SAHOL Enerji Grup Başkanı Zaimler tarafından Enerjisa Üretim ile beraber halka arz dahil bütün stratejik alternatiflerinin değerlendirileceği medyada yer aldı.

#SELEC SELÇUK ECZA DEPOSU – Medyada yer alan şirketin büyük ortağı Selçuk Ecza Holding’e kayyum atanmasının talep edildiğine yönelik haberler sonrası, şirket tarafından belirtilen davanın konusunun, Selçuk Ecza Holding kurucusu merhum Ahmet Keleşoğlu’nun varislerinin taraf olduğu, şahıslar arası bir dava süreci olduğu ve Şirketin tüzel kişiliğini ilgilendiren herhangi bir dava veya talep söz konusu olmadığı açıklandı.

#SISE ŞİŞECAM – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 4 milyar TL’den 5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Borsa tarafından şirket paylarına 16 Nisan’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı, emir toplama aşamalarında denge bilgisi yayının kısıtlanması ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Şirketin, IV Parenteral Solüsyonlarının Yemen Ülkesinde satış ve pazarlama haklarını içeren distribütörlük anlaşması imzalaması kapsamında, ilk yıl için alınan sipariş miktarının 1,5 milyon dolar tutarlı toplam 3.000.000 adet torba serum için yapıldığı açıklandı. Şirketin Turkfleks %3 sodyum klorür sudaki çözelti ve Turkfleks Teofilin 0,2G+4,5G/100ml IV infüzyon çözelti ürünleri için, TOBB tarafından düzenlenen yerli malı belgelerinin alındığı açıklandı. Şirketin HepB-Turk Pediyatrik 10 MCG/0,5 ml I.M Enjeksiyon için Süspansiyon içeren Flakon preparat ruhsat başvurusunun TİTCK) tarafından yapılan ön incelemeler sonucu uygun bulunduğu açıklandı.

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı