TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  Gündem

  Londra metal borsası

  Haftalık Gelişmeler -ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamış olduğu altyapı harcamalarının azalabileceğine yönelik endişeler ile metal fiyatlarında …

  Londra metal borsası

  Haftalık Gelişmeler

  -ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamış olduğu altyapı harcamalarının azalabileceğine yönelik endişeler ile metal fiyatlarında volatilite artmaktadır.

  -Kalay üretiminde, Endonezya ve Malezya’dan Covid-19 kaynaklı olumsuz haberler gelmesi; kalayın tedarik sürecinde zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır.

  -Endonezya özelinde, hükümetin kalay üretimindeki teşviklerine rağmen; Ocak-Mayıs ayları arasında ihracat düşerek 2016 yılındaki seviyesine gerilemiştir.

  -Çin’den açıklanan aylık üretim bilgileri kapsamında bakır üretiminde gerilme yaşanırken; nikel üretiminde artış kaydedilmiştir.

  -Çin Hükümeti’nin büyük bir emtia üreticisine, denetim kuralları çerçevesinde birkaç üretim üssünü durdurma çağrısı sonrasında; metal fiyatları olumsuz etkilemiştir.

  Haftalık Stok Değişimleri

  -Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

  -Alüminyum stoklarında üst üste ikinci hafta görülen artış; toplam stok miktarını son yılların en yüksek seviyelerine yükseltmiştir.

  -Bakır stoklarında geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşün ardından bu hafta güçlü bir artış kaydedilmiştir.

  -Kurşun stokları önceki hafta beklenmeyen bir şekilde düşüş göstermesinin ardından, bu hafta güçlü yükseliş kaydetmiştir.

  -Son olarak, çinko stoklarında geçtiğimiz haftanın tersine sert bir düşüş gözlenmiş ve stoklardaki azalış devam etmiştir.

  Alüminyum

  -Alüminyum fiyatlarında zirve seviyelerinin test edilmesinin ardından geri çekilme gözlenmiştir.

  -Özellikle fiyatlar, geçtiğimiz mayıs ayından bu yana bir bant hareketi içerisinde hareket etmektedir.

  -Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $2550 ve $2600 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2400 ve $2350 seviyeleri yakından izlenecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

  Bakır

  -Bakır fiyatlarında, dar bant hareketi devam etmektedir.

  -Fiyatlarda görülen zayıf yükseliş hareketinin, teknik indikatörler ile desteklenmediği görülmektedir.

  -Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $9600 ve $9750 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise, $9400 ve $9300 seviyeleri yakından izlenecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

  Çinko

  -Çinko fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin, son bir haftadır bir bant içerisinde sıkıştığı görülmektedir.

  -Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için öncelikle $3015 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

  -Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $3015 ve $3100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2950 ve $2875 seviyeleri yakından izlenecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

  Nikel

  -Nikel fiyatları; düşük volatiliteli bir bant içerisinde hareketine devam ederken, yeni zirveleri test etmekte zorlandığı gözlenmektedir.

  -Yukarı yönlü hareketin momentumunun geçerli olabilmesi için ilk olarak $18655 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

  -Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $18655 ve $19130 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $18300 ve $18000 seviyeleri yakından izlenecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

  Kalay

  -Kalay fiyatlarında geçtiğimiz hafta başlayan kademeli yükseliş hareketi, gücünü korumaktadır.

  -Kısa vadeli görünümün pozitife döndüğü fiyatlarda, bir önceki zirve seviyesi yeniden gündeme gelmiştir.

  -Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $31900 ve $32200 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $31400 ve $31000 seviyeleri gündeme gelecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

  Kurşun

  -Kurşun fiyatlarında son aylarda görülen bant hareketi, güçlü alımlar ile birlikte yukarı yönlü kırılmıştır.

  -Kısa vadeli olumlu görünümün olumluya dönmesi ile birlikte fiyatlarda yeni zirveler gündeme gelmektedir.

  -Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2350 ve $2400 seviyeleri öne çıkmakta; olası geri çekilmelerde ise, $2270 ve $2235 seviyeleri yakından izlenecektir.

  -Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de pozitif bölgede sinyal üretmektedir

   

   

  Kaynak İnfo Yatırım
  Hibya Haber Ajansı

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL