TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 223.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.703
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.846
Ekonomi

Mobilya ihracatında hedef yüzde 30

2021 yılı şubat ayında ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,29’luk bir artışla sektörün ihracat büyüklüğü, 312 milyon dolara ulaştı …

Mobilya ihracatında hedef yüzde 30

2021 yılı şubat ayında ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,29’luk bir artışla sektörün ihracat büyüklüğü, 312 milyon dolara ulaştı. Bu kapsamda, 2020’de 2 Milyon TL’lik ihracat gerçekleştiren CVK Mobilya’nın, 2021 yılı sonunda Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’ya 7 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunuyor.

CVK Mobilya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Çevik, “Yüzde 15’lik bir artışla ABD, 15. mobilya üreticisi konumunda yer alıyor. Ayrıca, tüm dünyada etkisini devam ettiren salgınla beraber ABD’ye yapılan ihracatta yüzde 12,2 oranında da bir artış yaşandı.  Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Türkiye’den ABD’ye 283 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleşti. Bu seneki hedef ise ABD’ye ihracatı yüzde 30 oranında artırmak. 10 ülkeye ihracat gerçekleştiren CVK Mobilya olarak, biz de ihracatımızın yüzde 35’lik payını ABD pazarına gerçekleştiriyoruz. 2021 sonunda da ihracatımızı yüzde 60’lara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

3 milyon TL’lik makine yatırımı

Devletin sağlamış olduğu destek kredilerinin, sektörün canlanmasına katkı sağladığına dikkat çeken Çevik, “Pandemi sürecinde Çin’in pazar payının azalması ve Polonya’nın pandemi ile fabrikalarını kapatması sonucu, Türkiye’ye olan talep de artış göstermeye devam ediyor. Son yıllarda, hammaddelere oldukça rahat ulaşabiliyor olmamız da ülkemizdeki ihracat payını artırıyor. Bu nedenle, yurt dışından ülkemize olan talep de son yıllarda yüzde 700 oranında arttı. Biz de, son yıllarda ülkemize olan talebin artmasından dolayı oldukça mutluyuz. Bu kapsamda, marka olarak ihracat yaptığımız ülkeler arasında ağırlıklı olarak, Libya, İngiltere Hollanda, Almanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Arap Ülkeleri Dubai, Katar, Arabistan yer alıyor. Bunun yanı sıra, 2021 yılı hedef pazarlarımız arasında da Avrupa ve Orta Doğu’nun bir kısmı var” dedi.

Çevik, “Bunun yanı sıra, Ar-Ge’ye olan yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Bu anlamda, yarım sezonluk yatırımımız 600 bin TL olarak gerçekleşirken, yıllık 1 milyon 300 bin TL’lik yatırıma imza attık. Ayrıca, 2020’de makine yatırımına da 3 milyon TL’lik bir yatırımımız var. Mevcut durumumuza ek olarak, yaklaşık 7 milyon TL’lik yeni yatırımımızla da 2021 yılında 12 milyon TL’lik bir büyüme hedefimiz bulunuyor. Ayrıca, pandemi ile birlikte önemi giderek artan E-Ticaret için çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kapsamda, 2021 yılı hedeflerimiz arasında üretimde yüzde 30 bir büyüme hedefliyoruz. Ciromuzda ise yüzde 30 büyüme planlıyoruz” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL