banner361
banner358

Cebri İcra Nedir?

Kendi inisiyatifi ile edimlerini ödemeyen borçluların, ilgili devlet makamlarının kamu gücü kullanarak edimlerine ifa etmeye zorlaması cebri icra olarak adlandırılıyor.

İcra Mahkemesi Nedir?

İcra dairelerini denetleyen, inceleyen anlaşmazlıklara gideren mahkeme çeşidine icra mahkemesi denir. Türkiye de iflas mahkemeleri; hukuk mahkemeleri ve ceza mahkemeleri olarak ikiye ayrılır.

İcra Türleri nelerdir?

İcra ilamlı ve ilamsız icra olmak üzere iki çeşidi vardır. İlamlı icra mahkemenin verdiği kararı yasal dayanak göstererek açılan bir icra türüdür. İlamsız icra ise ortada herhangi bir mahkeme kararı olmadan para ve teminat alacaklarının yapılabilmesi için başlatılabilecek ikinci bir icra türüdür.

Alacaklı Cebri İcra İçin Hangi Makama Başvurmalı?

​​​​Alacak hakkına sahip olan her kimse, kendisine borcu olan fakat borcunu ödemeyen borçluyu kendisine en yakın icra dairesine giderek borcun ödenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını ister. Alacaklının icra dairesine müracaatı üzerine ilgili icra dairesi tarafınca borçluya ödeme emri gönderilir.

İcra Dairesine Alacaklının Başvuru Sonrası Neler Gerçekleşiyor?

Borçludan borcun ne tür olduğu ve miktarı açıklanarak, 3 gün içinde ya borcun ifa edilmesini ya da 7 gün içinde mal beyanını isteniyor. Mal beyanı; haczin kolaylaşması ve haczedilecek malların tespit edilmesi için isteniyor. Eğer borçlu borca itiraz ediliyorsa bunu 7 gün içinde ilgili icra müdürlüğüne bilgi vermesi gerekiyor. Gerçekten de borç mevcut değilse veya daha önce ifa edilmişse icra dairesine bilgi vererek ilgili icra dairesi cebri icra işlemini başlamadan durdur.

Borçlu Borcunu Ödemiyor Veya İtiraz etmiyorsa Süreç nasıl İşliyor?

Kaldı ki borçlu borcunu ifa etmiyor veya borca karşı çıkmıyorsa devlet kamu gücünü arkasına alarak cebri icra yetkisini kullanır. Devlet borçlunun onayı olsa da olmasa da değerli eşyalarını haczedecek fakat borç halen ifa edilememişse haczedilen eşyalar satılacak ve gelen parayla borç alacaklıya verilecektir. Bunun için alacaklı sadece icra dairesine başvurması ve kanuni olarak gerekli icra davalarını başlatmalı ve takip etmelidir diğer tüm işlemleri devlet yapacaktır. Cebri icra yetkisi devlettedir hiç bir şekilde alacaklı kullanamaz.

Anahtar Kelimeler:
Cebri IcraNedir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner357

banner360

banner356

banner359