• ALTIN (TL/GR)
  412,92
  % -1,33
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4357
  % 1,08
 • € EURO
  9,0088
  % 0,44
 • £ POUND
  10,3962
  % 0,64
 • ¥ YUAN
  1,1468
  % 0,84
 • РУБ RUBLE
  0,0995
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  351765,119
  % -3,44
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
film izle bedava oyun hesapları hd film seyret totobo pdf indir nulls brawl apk indir

Piyasa Gelişmeleri

Piyasa Gelişmeleri

Euro Bölgesi Flash PMI, Şubat 2021 – İmalat tarafındaki toparlanma devam ediyor; Amerikan doları stresini dengelemesi olası

 • Markit tarafından hazırlanan flash PMI verileri Euro Bölgesi özelinde Şubat ayı için açıklandı. Buna göre, imalat tarafındaki toparlanma bölge genelinde hissedilirken, imalat-hizmet ayrışması pandemi ile mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde sürüyor. Fransa’da imalat PMI veri dönemi içerisinde yatay kalması beklenirken 51.6’dan 55.0 seviyesine yükselirken, hizmet ve bileşik PMI dataları sırasıyla 43.6 ve 45.2 oldu. Özellikle hizmet kalemindeki zayıflama bileşik kalemin Ocak ayına kıyasla 2.5 puan azalışında etkili oldu. Almanya’da imalat PMI +3.5 puan ile 60.6 olurken, hizmet ve bileşik PMI’lar 45.9 ve 51.3 oldu. Özellikle bileşik ölçümlemedeki +0.5 puan Almanya’daki resim açısından olumlu.
 • Euro Bölgesi’nin geneli için hesaplanan PMI verileri genel hatlarıyla toparlanmaya işaret ediyor. İmalat PMI +2.9 puan ile 57.7 olurken, hizmet ve bileşik kalemler ise 44.7 ve 48.1 oldu. Bileşik PMI sınırlı düzeyde toparlandı.
 • Açıklanan veriler çift dip senaryosunun devam ettiği bölge açısından şiddetin azaldığını işaret etse de PMI ölçümlemeleri dönem dönem sapma gösterebiliyor. Ancak yine de tahvil faizleri kaynaklı Amerikan doları değerlenmesini sınırlayabileceklerini düşünüyoruz. Akşam saatlerinde açıklanacak olan ABD verisinin beklentilerden iyi gelmesi ve/veya yüksek seyrini koruması dalgalanmaya neden olabilir.

Fed Bilançosu, 17 Şubat Haftası – Bilanço büyüklüğü kendi rekorunu kırarak 7.5 trilyon dolar seviyesinin üzerine taşındı

 • Amerikan Merkez Bankası (Fed)’in toplam bilanço 17 Şubat haftası işlemlerinde bir önceki veri dönemine kıyasla ciddi ölçekteki genişlemesi sonucunda (+115.1 milyar dolar) kendi rekorunu kırarak 7.5 trilyon dolar seviyesini aştı. Bahse konu dönemde Hazine kağıtları portföyü 25.1 milyar dolar artarken, dönemsel dalgalanmanın etkili olduğu MBS alımları ise 100.7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. swap hattı -298 milyon dolar ile 8 milyar dolar civarındaki dalgalanmasını sürdürürken, rezervler 109.2 milyar dolar artışla dikkat çekti. Öte yandan terazinin diğer tarafında yer alan Hazine hesabı ise sınırlı gerileme ile 7.8 milyar dolar düşüş gösterdi.
 • Parasal genişlenin enflasyonist baskıya neden olup olmayacağı tartışmalarında kritik detay Velocity değişim başlığı olacak. Buna göre, 2019 son çeyreğinde %1.43 olan M2 Velocity değeri Aralık 2020 itibarıyla %1.15 seviyesinde yatay seyretmekte.
 • Fed bilançosu miktarsal açıdan genişleme eğilimini devam ettirse de sessiz sedasız “normalleşme” ayarlamaları yapıldığını belirtmek gerekiyor. Günlük hazine kağıdı alımları 500 milyon dolar azaltımla 4 milyar dolar seviyesine çekerken, MBS alımlarında ise -500 milyon dolar ile 4.5 milyar dolar seviyesine güncelleme gerçekleştirdi. Yakın zaman içerisinde açıklanan 3 aylık repo penceresini de sonlandırıldığı haberinin ardından 27 Ocak tarihinde de Şubat ayındaki iki ihale ile birlikte
 • 1 aylık repo ihaleleri uygulamadan kaldırılacak.
 • Fed’in Haziran FOMC toplantısında aylık varlık alım rakamına geçiş yapmaması vefakat mevcut seviyelerin artırılarak korunacağını belirtmesinin ardından 80 milyar dolar Hazine kağıdı ve 40 milyar dolar MBS alımı gerçekleştirilerek bir süre daha süreci koruyacağını ancak devamında ise MBS alımlarını Hazine tahvillerine kaydıracağını düşünüyoruz.
 • Bilançonun ek negatif sürpriz olmadıkça 7-8 trilyon dolar aralığında dengelenmeye başlayacağını düşünmeye şu aşamada devam ediyoruz. Pandemi sürecinin üçüncü dalga riski, aşılama efektiflik ve ekonominin yeniden toparlanmaya geçme konusunda zaman aralığını geniş tutması senaryoları bilançoda genişleme hamlelerine dair riskleri yukarı yönde baskılıyor.

Fed Bilançosu, 17 Şubat Haftası – Bilanço büyüklüğü kendi rekorunu kırarak 7.5 trilyon dolar seviyesinin üzerine taşındı

 • 19 Şubat günü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından gerçekleştirilen takvim dahilindeki Türkiye not değerlendirmesinde BB- olan not seviyesi korunurken, ülke görünümü ise negatiften durağana revize edildi. Foreks tarafından düzenlenen beklenti anketinde piyasa katılımcılarının belirttiği konsensüs fikir not ve görünüm nezdinde herhangi bir değişikliğin olmaması şeklinde oluşmuştu. Keza Deniz Yatırım Araştırma Bölümü olarak bizim beklentimiz de benzer şekildeydi. Öte yandan 2021 yılının ikinci yarısında beklediğimiz ülke görünüm değişikliği/değişikliklerinin Fitch nezdinde zamanlama olarak önden gerçekleşmesi 6 Kasım sonrası dönemde atılan para ve maliye politikası adımlarının ne denli önemli olduğunu ve yabancı yatırımcı/kuruluşlar nezdinde yüksek ölçekte kabul gördüğünün teyidi konumunda. Bu nedenle yılın geri kalan kısmı için mevcut yaklaşımların korunması durumunda daha olumlu düşüncelere sahip olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz. Türk lirası ve cinsinden değerlenen varlıklar açısından pozitif yabancı yatırımcı yaklaşımının 2021’in geri kalan kısmında artarak devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle TCMB & BDDK eşgüdümünde yürütülen geçmiş dönem regülasyonlarının gözden geçirilme sürecinde Başkan Ağbal’ın da Reuters mülakatında belirttiği üzere bir miktar daha rahatlama olacağı kanaatindeyiz. Böylece yurtdışı yatırımcı girişleri de Ekim 2020 sonrası dönemde ulaştığı 25 milyar dolar civarındaki performansını daha yüksek rakamlara taşıyabilir.
 • Fitch tarafından yapılan değerlendirmede BB- seviyesindeki kredi notu seviyesi korundu ve yatırım yapılabilir seviyenin 3 basamak gerisindeki pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik gerçekleşmiş oldu. Bununla birlikte Ağustos 2020’de negatif şeklinde güncellenen görünümün yeni bir not indirimine zemin hazırlamaktan ziyade durağan şeklinde revizyonu ise gelecek açısından umut verdi.
 • Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün 2020’de düşen uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı, uluslararası rezervler istikrar kazandı ve Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı.” değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası’nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açtığı aktarıldı.
 • Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yılın 3’üncü çeyreğindeki güçlü toparlanmanın ardından pozitif büyüme ivmesini sürdürdüğü ve 2020’de yüzde 1,4 büyüdüğünün tahmin edildiği bildirildi.

Kaynak Deniz Yatırım / Orkun Gödek
Hibya Haber Ajansı