TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 270.426
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.898
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 91
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.947
Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Endeks Yön Bulmakta Zorlanıyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.58 yüksekiş ile 1382,58 puandan kapandı. Asya endekslerinin …

Piyasaların yönü

BIST100… Endeks Yön Bulmakta Zorlanıyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.58 yüksekiş ile 1382,58 puandan kapandı. Asya endekslerinin delta varyantının etkisi, Çin’li teknoloji şirketlerinin üzerlerindeki düzenleme baskısı ve dünya geneli tekrar kapanmanın gündeme gelmesi ile negatif seyrine devam ederken, ABD’de endeks karışık bir seyir izlemektedir. ABD ISM endeksinin dört ayın en düşük seviyesinde açıklanması global endeksleri ve risk algısını olumsuz etkiledi. Sabah itibari ile ABD ve Almanya vadelileri hafif negatif seyir seyretmektedirler.

 

USDTRY… Yatay Seyrine Devam Ediyor… Haftaya 8.6846 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru hafif negatif seyrederek sabah saatlerinde 8.7000 seviyelerini tekrardan test etmektedir. TÜFE ve ÜFE arasındaki makasın artması ile TL bazlı varlıklarda baskı görülebilir ve global pandemi riskindeki artışın tekrardan yurtdışı ülkelerde kapanmaları gündeme getirmesi, döviz geliri olarak hayati önem taşıyan ülkemiz içinde negatif bir risk faktörüdür. Bugün yurtdışı ekonomik takvim olarak ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi önemli olacaktır. ABD ISM endeksinin dört ayın en düşük seviyesinde açıklanması global endeksleri ve risk algısını olumsuz etkiledi ve 10 yıllık ABD tahvil getirileri sert düşüşler kaydetti. Ayrıca dün açıklanan FED tutanaklarında Para politikasının destekleyici kalmaya devam edeceği vurgusu özellikle yapıldı.

  

EURTRY… 10.00 Seviyesinin Üstünde Seyrini Koruyor… TL varlıklar dün açıklanan enflasyon verilerine rağmen hafif negatif seyretmektedir. Euro TL kuru 10.2719 seviyesinde yatay seyrediyor.

 

EURUSD… Ekonomik Göstergeler Karışık… Salı günü açıklanan Avrupa PMI verileri Avrupa ülkeleri için pozitif gelse bile Almaya’da açıklanan ZEW Ekonomik Hissiyat endeksinin ciddi anlamda düşüş kaydetmesi, pandemi kaynaklı risklerin Avrupa tarafında da halen geçmediği ve hatta delta varyantı ile kapanmaların gündeme gelmesi ile ekonomik endişelerin küresel bazlı arttığı bu tarz indikatörler aracılığı ile görülmektedir. Ayrıca AMB yetkilileri enflasyonun hedefleri olan %2’yi aşması konusunda uzlaşmaya vardılar. Bu karar Çarşamba günü sona eren strateji gözden geçirmesini tamamlamak için düzenlenen özel toplantıda alındı. Bununla birlikte Haftaya 1.1857 seviyesinde başlayan parite sabah saatlerinde 1,1806 seviyelerinde seyretmektedir.

 

XAUUSD… Olumsuz PMI ve Global Risk Endişelerinde Artışın Görülmesi ile Hafif Pozitif… ABD’de PMI verilerinin olumsuz gelmesi ile beraber ABD 10 yıllık tahvillerindeki getirilerin ciddi düşüşü altına olumlu yansıdı. Haziran ayında 1900 seviyelerinde 1750 seviyelerine gerileyen ons altın, sabah saatlerinde 1800 seviyelerini test etmektedir.

 

GLDGR… Global Altın Fiyatlarını Takip Eden Gram Altın 500 Seviyesini Geçti… Gram altın global altın fiyatları ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin etkisinde 500 TL’de bulunan direnç seviyesini kırarak sabah saatlerinde 502 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

BRENT… Hafif Geriledi… OPEC üyelerinin üretim konusunda anlaşmaya varamamış olması ile kısa dönemle rallisini devam ettiren Brent petrol, sabah saatlerinde 74,67$ seviyelerinde devam etmektedir. Gözler bugün açıklanacak olan ABD Ham Petrol Stok verisinde.

 

S&P500… Karışık Seyrediyor… İstihdam piyasaları ve aşılama konusundaki başarı ekonomik toparlanmaya işaret ederken, ABD’de endeksler haftayı rekor tazeleyerek haftaya başladı. Ancak Salı günü ABD PMI’ının olumsuz gelmesi ve pandemi risk algısının tekrardan artması, S&P500 rallisini karışık seyire çevirdi. Endeks dün %0.34 yükseliş ile 4,358.13 puana geriledi. Sabah saatlerinde endeks vadelileri 4,339.75 puan ile hafif negatif seyretmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL