banner32

Dil sararması neden olur?

Dil Sararması Neden Olur?: Dildeki sararmalar ve renk metamorfozları pek çok şahsın başına gelen sıhhat problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması sebepleri altında dil ve ağız ile ilgili sıhhat problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, diyabet hastalığına kadar uzanan meseleler dilde sararmalara yol açan bulgular gösterir.


Dil Sararması Neden Olur?

Dildeki sararmalar ve renk metamorfozları pek çok şahsın başına gelen sıhhat problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması sebepleri altında dil ve ağız ile ilgili sıhhat problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, diyabet hastalığına kadar uzanan meseleler dilde sararmalara yol açan bulgular gösterir.

Dil Sararması Sebepleri

 

Ağız ve diş sıhhati uzmanları, dil üzerinde sararma olması sebepleri başında vitamin beceriksizliğinin geldiğine söylemekteler.

 

Vitamin beceriksizliği: Sihrime, hücrelerin yenilenmesi, bedenin enfeksiyonlara karşı mukavemet sağlaması ve beden işlevlerinin kumpaslı biçimde çalışmasını sağlamada rol oynayan vitaminler, bedende beceriksizliği mevzubahisi olduğu zaman bir ekip şikayetlerin ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi de dil üzerinde sararma olmasıdır. Özellikle de B12 vitamini beceriksizliği dil sararmasının sebeplerindendir.

 

Diyabet: Ünsilün imali azlığından veya ünsülin tesirine karşı mukavemet ortaya çıkmasından alana gelen diyabet hastalığının ilk bulguları arasında dil sararması da yer almaktadır.

 

Astım: Solunum yollarında ortaya çıkan cerahat neticesinde solunum daralması ortaya çıkmasına astım hastalığı denilmektedir. Astımın en tipik bulgusu soluk alışverişinde zorlanmadır. Ancak bulguları arasında yaşanılan mikrobik mesele nedeniyle dil sararması da yer almaktadır.

 

Grip: Genellikle kış aylarında veya mevsim geçişlerinde ortaya çıkan grip hastalığında, bedenin mukavemetinin eksilmesi, vitamin kalması dil sararmasına neden olan etmenlerden bir tanesidir.

 

Susuzluk: Uzun vakit su içmemek, dil üzerinde sararmalara yol açan bir öbür etkendir.

 

Sigara: Sigara dumanının içindeki kimyevi maddelerde dil sararmasına yol açar.
Hormon ilaçları: Hormonal meselelerin rehabilitasyonunda kullanılan hormon ilaçları, uzun vakit kullanıldığı zaman dil üzerinde sarı renk yaradılışına yol açar.

 

Folik asit beceriksizliği: Bedende folik asit beceriksizliği ortaya çıktığı zamanda dil üzerinde sararmalar görülür. Özellikle de hamilelerde dil sararması olmasının en büyük sebebi de folik asit beceriksizliğidir.

 

Dil sararması hastalık bulgusu mu?

 

Dil sararması seyrek bazı hastalıkların neticesinde görülebilen bir şikayettir. Diyabet ve ağız mantarı bunların başında kazanç. Dil renginde farklılık olmasının altında bağırsak hastalıklarının da rolü bulunmaktadır.

 

Bebeklerde dil sararması neden olur?

 

Bebeklerde dil sararması ve dil renginde farklılık antibiyotik kullanımından kaynaklıdır. Muhtelif sıhhat meselelerinin rehabilitasyonunda hekim tarafından önerilen antibiyotik ilaçlar, bebeklerin dilinde sararmaya neden olabilir.

Dil sararması neden olur?

Anahtar Kelimeler:
Dil Sararması Neden Olur?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34