banner32

Düşük Neden Olur?

Hamilelik coşku verici bir gidişattır ancak hamileliğin düşük ile sonlanması da bir o kadar can yakıcıdır. Peki, düşük sebepleri, bayanlarda düşük sebepleri nelerdir sizler için yazımızda düşük hakkında suallerin cevaplarına yer verdik.


Hamilelik yarıyılında ilk 20 haftası içinde, hamileliğin kendiliğinden sona ermesi vaziyetine düşük denilmektedir. Düşük sebepleri oldukça muhteliftir ve çoğu düşükler ilk 13 hafta içerisinde husule kazanç. Düşüğün ardından pek çok çift, bazı suallere cevaplar aramaya başlar ve bu suallerin başında da düşük neden olur, düşük nedenleri nelerdir kazanç.

Hamilelik coşkulu bir süreç olmasına rağmen, yüksek ve düşük oranları göz önüne baz alarak mevzuyla ilgili bilgilenmek isteyen bayanlar ve erkekler için düşük sebepleri, düşük nedenleri yazımızda açıklandı.Düşüğün pek çok nedeni olduğunu unutmayın ve sizde husule gelen düşük sebebi hakkında en ayrıntılı ve kesin akıllı hekiminizden tetkik ile alacağınızı da usunuzdan çıkartmayın. İşte, düşüğe neden olan etmenler;

Düşük Sebepleri

Kromozom Bozuklukları

* Döllenme düzeyinde ekstra kromozomlar ya da beceriksiz genler bebeğin gelişimini durdurduğu için, düşüğe neden olur.

Plasenta Problemleri

* Plesentanın hamilelikte büyümesi gerektiği gibi olmaması vaziyeti, düşük nedenidir.

Bağışıklık sistemi problemleri

* Hamile kalınan ilk yarıyılda cenin beden tarafından yabancı bir madde olarak idrak edilmekte ve beden olağan olarak buna tepki göstermektedir. Ancak devreye muhtelif mekanizmalar girmesi ise bağışıklık sisteminin cenine verdiği tepki ortadan kalkar. Fakat bazı hamileliklerde bu sistem olması gerektiği gibi işlemez, bağışıklık sistemi emriyoyu yalanlar ve düşük alana kazanç.

Uzun süreli sıhhat problemleri

* Hamileliğin ikinci 3. ikinci trimester ayında uzun bir vakittir devam eden anne adayının yaşadığı sıhhat meseleyi düşük tehlikeyi oluşturur. Bu rahatsızlıkların başında diyabet, hipertansiyon, lupus bağışıklık sistemi hastalığı, böbrek hastalığı, tiroid hastalıkları, çölyak hastalığı gelmektedir.

Enfeksiyonlar

* Kızamıkçık, Toksoplazma enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyon, HIV, Sitomegalovirüs CMV denilen, Herpes virüs ailesinden bir virüs, bakteriyel vajinozis vajinada bakteriyel enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve sıtma, düşüğe neden olan enfeksiyonlara örnektir.

Yaş

* Yaşı 35’den ufak olan bayanların düşük yapma tehlikeyi %15 iken, 35 yaşından sonra bu tehlike %20’yi bulur. 45 yaş üstünde ise %50 oranındadır.

İlaçlar

* Romatizma, egzama, iltihaplı sivilce ilaçları, sızı kesici veya cerahat kurutucu ilaçlar düşüğe neden olabilir.

Antikorlar

* Enfeksiyonlarla savaşması için bağışıklık sistemi tarafından üretilen bu protein arka arkaya üç ya da daha fazla kere düşük yapmış olan bayanların kanlarında, aPL denilen bir antikor seviyesinin olağandan yüksek olduğu görülmüştür. aPL antikorlarının kan pıhtısına yol açtığı öğrenilir. Bu pıhtılar cenine giden kanı yasaklayabilir ve bu vaziyet düşüğe neden olur.

Değişik Düşük Sebepleri

  • Hamileyken sigara içmek,
  • Hamileyken içki içmek,
  • Obezite,
  • Hormonal bozukluklar, hormon balanssızlıkları ya da hormon beceriksizliği,
  • Rahim ve rahim ağzı gibi faize uzuvlarındaki yapısal meseleler, düşüğe neden olan değişik nedenler arasındadır.

Düşük Neden Olur?

Anahtar Kelimeler:
Düşük Neden Olur?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner30

banner34