banner32

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler genellikle eklem yerlerinde görülür. Peki sebepleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde husule gelen bu şişlikler ciddi...


Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler genellikle eklem yerlerinde görülür. Peki sebepleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde husule gelen bu şişlikler ciddi bir hastalık mıdır, yoksa var olan bir hastalığın semptomudur? İşte bu sualin yanıtı:

Özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde alana gelen şişlik , sızı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak öğrenilen cerahatli romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

Sabahları Ellerin şişmesi , anlaşması ve karıncalaşması yapan bir çok hastalık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etmen olabilecek Hastalıklardan kimileri şöyle sıralanabilir..

Boyun Fıtığı : Her iki boyun omuru arasında yastık misyonu yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden asaplara doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve aktifliğine göre boyun ve kol sızısı, kol adalelerinde güç kaybı, ellerde his yanılgıyı, anlaşma ve eksiklik görülebilir.

Hipotiroidi : Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması vaziyetine hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Bayanlarda erkeklere kıyasla çok daha sık görülür.

Boyun Düzleşmesi : Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi vertebral atardamarlar gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, bireyde başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, rehabilitasyon edilmezse daha ileri evrelerde balanssızlık, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede duyarlılık, gönülsüzlük oluşur.

Ulnar Oluk Belirtiyi : El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 gizeme halinde 8 kemikten oluşan minik karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Yakalanması Adale Spazmı : Genellikle boyunu destekleyen adalelerin fazla gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, fazla spor, iş etkinliği, yanlış masa başı çalışması adale spazmına neden olabilir.

Diyabet : Kesintisiz yüksek bedellerde izleyen şeker hastalığı da ellerde anlaşmaya neden olabilir.

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Öteki Sebepleri

  • Romatizmal hastalıklar,
  • Adale hastalıkları,
  • Multipl skleroz,
  • Beyin urları,
  • Beyin damar tıkanmaları,
  • Kol damarlarındaki tıkanıklıklar

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34