banner32

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelikte baş sızısı sebepleri, bu yarıyılda bedende çoğalan kan ölçüyü ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlikten oluşmaktadır. Gebelik yarıyılında şiddetli olağan mı ve nasıl geçer tüm ayrıntılar.


Gebelikte Baş Sızısı

Gebelik yarıyılı bir anne adayı için fiziksel olarak güçlü bir süreçtir. Aralıksız değişen hormonları sebebiyle, fiziksel vaziyeti ve psikolojik vaziyeti de değişken bir hal alıyor. Gebelik yarıyılında anne adayı iki karakter yaşamaya başlıyor. Bu iki karakter yaşantının hem pozitif hem de negatif yanları olabiliyor. Öncelikle gebelik yarıyılında anne adayının bedenindeki kan ölçüyü çoğalış gösteriyor. Bu gidişat daha fazla oksijen demek olduğu için ilk bakışta iyi olsa da dolaşımla alakalı meselelerin de ortaya çıkmasına ergonomik bir civar hazırlamış oluyor. Özellikle bedende çoğalan kan ölçüyü ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlik sebebiyle gebelikte yaşanan şikayetlerin en sık tesadüfüleni varis ve baş sızısıdır.

 

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelikte baş sızısının sebepleri

  • Baş sızısı gebeliğin tamamında yaşanmaz. Genellikle gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında baş sızısı şikayetleri çoğalış gösterir.
  • Gebeliğin ilk üç ayında görülen baş sızıları çoğunlukla bedende değişen hormon seviyeleri ve yazımızın başında da bahsettiğimiz kan ölçüsünün çoğalması sebebiyle görülür. Bedende çoğalan kan sebebiyle, kan akışı da çoğalır ve bu gidişat anne adayının beynindeki kan akışını da natürel olarak arttırır.
  • Gebelik yarıyılında anne adaylarında yaşanan baş sızıları büyük oranda gerilim ve stres sebebiyle ortaya çıkar. Gebeliğin ve doğacak olan bebeğin getirecekleri sebebiyle anne adayının kaygı ve evham seviyeyi yükselir, bu da gerilime bağlı baş sızısını tetikler.
  • Gebeliğin son üç ayında da baş sızıları çoğalış gösterir. Bu yarıyıldaki baş sızıları ise, anne adayının artık yeterince ve bereketli yatamamasından kaynaklanır. Bedendeki farklılıklar ve anne adayının son yarıyıla gelmiş olduğu için yaşadığı stres de bu sızıları tetikler.

 

Gebelik yarıyılında baş sızısı sebepleri değişik nedenlerden de olabilmektedir. Şayet anne adayının baş sızısı rahatsız edici derecelerde ise en doğru hareket hekimine görünmek olacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri

Özel bir gidişat yaşanmadığı sürece gebelikte görülen stres ve gerilimden kaynaklanan baş sızılarını yasaklamak için her gün egzersiz yapmak, pak havada yürüyüş yapmak ya da tabiata çıkmak, doğru beslenmek, bol su içmek, yeterli dinlenmek gibi temkinler alabilirsiniz.

 

Ayrıca baş sızılarını tetikleyen çikolata, yapay tatlandırıcılar ve gözetici madde kapsayan meşrubat ve gıdalar ve kahve gibi yiyecek öğelerinden uzak durarak da baş sızılarından kaçınabilirsiniz.

Gebelikte Baş Sızısı

Anahtar Kelimeler:
Hamilelikte Baş Ağrısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34