banner32

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Şeyler

Gebelikte uzak durulması gereken şeyler bebeğin ve annenin sıhhati için çok fazla ehemmiyet talep ediyor. Hamileyken yasak olan uzak durulması gereken yiyecekler, hayvanlar ve öbürleri.


Gebelikte Uzak Durulması Gerekenler

Gebelik yarıyılı tüm anne adayları için yaşamlarını bebeklerini koruma üzerine değiştirmeye başladıkları yarıyıldır. Bir canlıyı dünyaya getirme mesullüğüyle anneler çocukları için en doğrusunu yapmaya bu yarıyıldan itibaren başlarlar. Gebelik hem annenin hem de bebeğin sıhhati açısından kritik bir yarıyıl olduğundan annenin bazı besinlerden ve hareketlerden uzak durması gerekmektedir.

Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

  • Pastörize edilmemiş sütten üretilen mahsuller

Pastörize edilmemiş yoğurt, kaymak, peynir gibi mahsuller düşük, erken doğum ve doğum anomalisi gibi gidişatlara yol açabilen Lysteria isimli bakteriyi kapsayabilmektedir. Bu sebeple gebelikte bu mahsuller harcanmamalıdır.

 

  • Ham veya az pişmiş et mahsulleri

Salam, sosis sucuk gibi fermente et mahsulleri, midye, karides, istridye gibi kabuklu deniz mahsulleri bebeklerde sağırlık, solunum sistemi hastalıkları, göz problemleri, sarılık gibi muhtelif hastalıklara neden olan Toxoplasma isimli asalağın taşıyıcısı olabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Eş biçimde ham ya da az pişmiş yumurta da Salmonella kapsayabilmektedir. Bu sebeple yumurtanın kesinlikle iyice pişirilerek harcanması gerekmektedir.

 

  • Kafeinli besinler

Yüksek seviyede alınan kafein erken doğum ve düşüğe neden olmakla beraber demir emilimini eksilttiğinden kansızlığa da yol açabilmektedir. Bu sebeple çay, kahve, kafeinli gazlı meşrubatlar ve çikolata gibi yiyeceklerin günlük 300mg’dan daha fazla kafein alımına yol açmayacak seviyede harcanması gerekmektedir.

 

  • İçki ve sigara

İçki ve sigara erişkinlerde dahi çok kısa müddetlerde pek çok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Henüz gelişimini bitirmemiş fetüs üzerindeki tesiri ise çok daha ciddidir. Sakatlık, uzuv yetmezliği, doğum anomalisi gibi pek çok meseleye neden olan alkol ve sigaradan gebelik süresince uzak durulmalı, sigarının dumanı bile solunmamalıdır.

 

  • Saç boyası

Saç boyası ve ten üzerinden emilip kana karıştığı öğrenilen değişik kimyevi kozmetik mahsuller gebelik zamanınca kullanılmamalıdır.

 

  • Paklik malzemeleri

Özellikle çamaşır suyu, kireç çözücü, tuz ruhu gibi yoğun kimyeviler kapsayan paklik mahsulleri ve kokulu deterjanlar gebelik yarıyılında anne ve bebek sıhhatine hasar verebilmektedir.

 

  • İlaçlar

Gebelik yarıyılında ilaç kullanımı kesinlikle hekime danışarak yapılmalıdır. Hekimin teklifi olmadığı sürece vitamin dahi kullanılmamalıdır.

  

  • Işınım yayan aygıtlar

Işınımın doğum yanılgılarına yol açtığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sıkça kullanılan bilgisayar, cep telefonu, mikrodalga fırın gibi aygıtlar düşük seviyelerde de olsa ışınım yaymaktadır. Ayrıca röntgen makineyi ve X-Ray’lerden de uzak durulmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34