banner32

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve güzel gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de tesiriyle daha fazla eskiyen saçlar için geliştirilmiş bir hayli bakım usulü var. Bunlardan bir tanesi...


Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve güzel gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de tesiriyle daha fazla eskiyen saçlar için geliştirilmiş bir hayli bakım usulü var. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz ve natürel olması nedeniyle alakamızı sürükleyen Hindistan cevizi yağı.

Aktarlarda ve marketlerde basitçe bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı katı bir görünüme sahipken, avucunuz içerisinde eriyebilen yapısı sayesinde saça ve cilde rahatça uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yoğun ıslatma özelliğine sahip olması sebebiyle saçlarınızı besler ve kuvvetlendirir. Tatlı ve hoş kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı son zamanlarda bir hayli alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki eforlu vitamin ve mineral ambarı sayesinde tıbbi alanda rahatsızlıkları rehabilitasyon etmede, cilt ve saç bakımı mahsulü olarak sektörde bir hayli alanda kullanılır. Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, perhiz lifi ve şeker bulunur. Hindistan cevizi yağı bol ölçüde antioksidan kapsadığı için cilt bakımında da rahatça kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit olarak öğrenilen bir yağlı asit bulunur. Bu asit saçınızdaki natürel proteinleri hatırlar ve saçların daha eforlu hale gelmesine takviyeci olur. Aynı zamanda içeriğindeki antibakteriyel ve antifungal özellikler sayesinde saçtaki bit ve kepek yaradılışını da önler. İçki, silikon ya da saçınıza hasar verebilecek rastgele bir kimyevi kapsamayan bu yağın muhtelif saçlar üzerindeki tesiri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Saçları Uzatır

Hindistan cevizi yağı saç köklerini besler ve ıslatır. Saç diplerine uygulanırken yapılan masaj sayesinde saç tenindeki dolaşımı çoğaldırır ve saçların süratli uzamasına takviyeci olur. Aralıksız kullanımda saçlarınızın gür, uzun ve parlak görünmesinde tesirlidir. İçeriğindeki Laurik asit dahil olmak üzere zorunlu gıdalar saça nüfuz eder ve saçın sıhhatli ve süratli uzamasına yol açar.

Kuru saçları onarır

Boya ve kimyeviler saçlarımızı kurutur, hırpalar ve nemini kaybetmesine neden olur. Nem saç sıhhati açısından çok ehemmiyetli bir etmendir. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu yoğun ıslatma özelliği sayesinde saça derinlemesine nüfuz ederek nemi saça tutuklar. Kesintisiz kullanımda saçları canlandırır ve onarır.

Saça parlaklık verir

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan antioksidanlar ve gıdalar saçı radikal uca besleyerek saça natürel bir parlaklık verir. Natürel olması nedeniyle öbür kimyevi yağların aksine geçici değil kalıcı bir çözüm sunar.

Kepeği önler

Kepek en ehemmiyetli saç problemlerinden biridir. Hindistan cevizi yağında bulunan muhtelif yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Kumpaslı ve doğru kullanımda, kepekten kurtulmaya takviyeci olur. Saç ve saç tenine periyodik olarak masaj biçiminde uygulanması oldukça tesirlidir. Bu tesiri elde etmek için, kafa tenine ayda bir ila dört kere Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterlidir.

Saçlarınızı şekillendirir

Hindistan cevizi yağı saç şekillendirmede basitçe kullanılabilir. Katı halde bulunan ancak avuç içerisinde eriyen yapısı sayesinde saça rahatça uygulanır ve saçı şekillendirir. İçerisindeki natürel gıdalar sayesinde saç şekillendirmede kullanılan öbür kremlerin aksine saça hasar vermez. Saçı şekillendirirken aynı zamanda besler.

Bit rehabilitasyonunda tesirlidir

Bitler, oldukça yaygın ve ehemmiyetli bir saç rahatsızlığıdır. Bit rehabilitasyonunda kullanılmak üzere öğrenilen bir hayli mahsul ve usul vardır. Fakat saça uygulanan çoğu kimyevi mahsul saç ve saç tenine hasar verir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel yapısı sayesinde saçın bitlerden temizlemesine takviyeci olurken, saçı gözeterek bit probleminin yinelenmesini önler. Bu rehabilitasyon için Hindistan cevizi yağının yanında elma sirkesi kullanılması da önerilir. Saçı elma sirkesi ile hoşça nemlendirin, deviremeyerek kurutun. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağı saçlarınızda bir zaman beklettikten sonra sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve bakım yapın. Şayet bu usul işinize yaramadıysa bit nasıl arınılır mevzusunda 150 bireyden uygulama usullerini de kapsayan bu yazıyı okumanızı öneri ederiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağından yararlanabilmemiz için içerisinde katkı maddesi barındırmayan, natürel ve katı halini kullanmamız gerekir. Siz de marketlerden, aktarlardan ya da internet üzerinden rahatça temin edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının bir hayli uygulama usulü vardır. Bunları şu biçimde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın ve yağı saçınızda bekletin. Şayet saçlarınız çok kuru ve aşınmışsa bekleme vaktini uzatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çok hafif ve basit emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalması saçınıza hasar vermez. Saçınıza duş bonesi takarak yağın gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Sıradan saçlar için 30 dakika bekletip yıkamak yeterlidir.

  • Bitlerden kurtulmak için tarif

3 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 1 çay kaşığı ylang ylang, anason veya çay ağacı yağları ile karıştırın. Saç teninden başlayarak saç uçlarına doğru iyice uygulayın. Saçlarınızı bir duş bonesi veya havlu ile kapatın ve 2 saat süresince bekletin. Saç kurutma cihazı dayanağıyla prebiyotik olarak saçlarınızı ısıtmanız halinde maskenin tesiri çoğalacaktır. 2 saatin sonunda saçınızı iyice yıkayın ve ince bir tarakla tarayın. Saç hala ıslak iken, ufak bir sprey şişesi içinde 2 kadeh elma sirkesi ve 1 kadeh su koyun. Karışımı saç ve saç tenine uygulayın. Lavaboya yanaşıp, kalan karışımı saç üzerine hafifçe masaj yaparak dökün. Ardından iyice durulayın ve ince bir tarakla bir kere daha tarayın. Bu operasyonun haftada 1 kere kumpaslı olarak yinelenmesi rehabilitasyonun bereketini arttıracaktır.

  • Kepekleri yok eden tarif

2 çay kaşığı hindistan cevizi yağını lavanta, kekik ya da çay ağacı yağı ile karıştırın ve kafa tenine masaj yaparak uygulayın. Karışımın saç tenine nüfuz ettiğine emin olduktan sonra bir duş bonesi ile saçınızı örtün. Olasıysa muhakkak aralıklarla, bir kurutma cihazı dayanağıyla saçlarınıza ısı uygulayın. Boneyi çıkarın ve saçlarınızı natürel bir şampuanla yıkayın. Dilerseniz saç uzatma maskesi uygularken yaptığınız gibi karışımı gece süresince saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 ila 3 kere yinelemeniz halinde tanımın tesiri çoğalacaktır.

Saçlarınızı canlandırmak istiyorsanız aloe vera ve Hindistan cevizi yağını birleştirin Aloe vera nebatından aldığınız 10 adet yaprağı keserek içinlerindeki duru jeli ayıklayın. Bu jeli Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Homojen bir karışım elde edinceye kadar çok düşük sıcaklıkta ısıtın. Isıttığınız karışımı saç diplerinden uçlarına doğru uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu vaktin sonunda saçlarınızı durulayın ve kurutun.

  • Saç dökülmesini önleyen tarif

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın tanımına göre ; 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 1 yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek kaşığı ceviz yağını karıştırın. İçerisine yarım olgun avakado ve 2 adet bıldırcın yumurtası ilave edip iyice karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün ve 2 saat bekletin. Ardından saçınız yağdan temizleyene kadar saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı ve süt karışımı da saç dökülmesini önleyici bir karışımdır. Hindistan cevizi yağı ve sıcak sütü karıştırın ve saçınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner33

banner34