banner32

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivrisineklerden kurtulmanın hem bilimsel hem organik çözümleri konutta uygulayabileceğiniz usuller ile beraber sizin için inceledik.


Sivrisinekler minik hayvanlar olsa da, reel bir kasvettir. Bu haşereler Sıtma ve Humma gibi bazı riskli hastalıklara neden olabilir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı ve sızılıdır. Piyasa, muhtelif kimyevi yüklü sivrisinek gözeticileri ile doludur. Bu mahsuller sizi sivrisineklerden korunmanıza takviyeci olabilir fakat bazı yan tesirleri olabilir. Sivrisineklerden nasıl kurtulacağını merak ediyorsanız, konutta yapabileceğimiz bazı karışımlarla onları uzak tatmayı muvaffak olabilirsiniz. Onları deneyin!

Sivrisinekler için konut ilaçları ve Bitkisel Çözümler

1. Kuru Buz

Soluduğumuz karbondioksit sivrisinekleri sürükler. Kuru buz, eridikçe gazla buğulaşan donmuş karbon dioksittir. Bu sebeple, kuru buzları geniş bir kaba koyun ve uzak bir yerde bekletin. Bütün sivrisinekler bu kaba doğru çekildiklerinde kapağı kapatın. Bu azıcık zaman akdikeni olsa da, sivrisinekleri uzaklaştırmak için tesirli bir usuldür .

2. Kahve Çekirdekleri

Sivrisinekleri kovmak için kolay bir usul kahvedir.Yapmanız gereken tek şey, konutunuzun yakınında sakin su bulduğunuz her yerde kahve çekirdeklerini serpmektir. Suda bulunan sivrisinek yumurtaları, kahve sebebiyle su yüzeyine gelmeye zorlanacaktır. Yüzeye geldiklerinde, oksijenden yoksun kalacaklar. Bu, yumurtadan çıkmadan evvel onları öldürecek ve sivrisineklerin üremesini önleyecektir.

3. Sivrisinek Tuzakları

Piyasadan bir sivrisinek tuzağı satın alabilir veya konutunuzda basitlikle yapabilirsiniz. Konut imali sivrisinek tuzağı hazırlamak için plastik bir şişeye gereksiniminiz var.

 • Şişeyi yarıya kadar kesin ve başka bir kapta sıcak suya kahverengi şeker ilave edin.
 • Soğuduktan sonra, çözeltiyi şişenin alt yarısına dökün.
 • Şimdi maya ilave edin. Şişenin üst yarısını alın ve alt yarısına baş alt yerleştirin. Şişe şeker çözeltisine batırılmamalı, hemen üstüne oturmalıdır.
 • Şişe parçaları bir arada yakalamak için bir bant kullanın, üst kısmı sarihte vazgeçilmelidir. Sivrisinek çok olan bir alana yerleştirin.
 • Sivrisinekler şişenin tepesine şeker solüsyonuna doğru uçar ve boğulur. 2 haftada bir şişedeki çözeltiyi değiştirin.
 • Bu sivrisinek tuzağı usulü şeker mayası fermantasyon usulü olarak öğrenilir.

Bu usul sivrisineklerden kurtulmanın uygun ve ucuz bir yoludur.

4. Kafur

Kafur, sivrisineklerden etraf arkadaşı bir biçimde kurtulmak için başka bir usuldür. Yalnızca odanın tüm kapılarını ve pencerelerini kapatın. Sonra hafif kafur ve yarım saat kadar bekletin. Geri döndüğünüzde, rastgele bir sivrisinek bulamayacaksınız. Kafur toplarını ve Neem yağını Neem yağı, teşbih ağacı olarakta öğrenilir, esas olarak Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir ve kozmetikten tutun da haşere uzaklaştırma usullerine ve tarıma kadar pek çok farklı alanda kullanılır natürel bir sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz.

Tek gereksiniminiz olan 3-4 adet Kafur topu, 1 kadeh Neem yağı ve 1 dolum şişesi. Şişeyi verilen malzemelerle doldurun. Seçenek olarak, 1 ölçü citronella yağı, azıcık kafur topu ve azıcık sedir yağı karışımıda yapabilirsiniz. Bu karışımı birkaç damla banyo havlusuna püskürtün ve yatağınızın üzerine koyun. Bu usul sivrisinekleri iter. Citronella yağı, sivrisineklerden bütün koruma sağlar.

Kafur satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak ekstresi sivrisinek larvisidal larvalararı öldüren özelliklere sahiptir. Birkaç diş sarımsak ezin ve ezilmiş sarımsakları suyun içinde kaynatın. Daha sonra ılınmış olan bu sivrisinek kovucusunu bir sprey şişesine dökün ve odanın çevresine püskürtün. Bu ilaç sivrisinekleri öldürecektir. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için günlük sarımsak yiyebilirsiniz. Ayrıca sarımsak dişlerini doğrudan cildinize sürünebilirsiniz .

6. Neem yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Neem yağı bir sivrisinek kovucudur ve aynı zamanda natürel bir pestisit olarak da kullanılır. Neem yağı ve saf hindistancevizi yağını 1: 1 oranında karıştırın ve bedeninize uygulayın. Karışımın eforlu kokusu sivrisinekleri sizden en az sekiz saat uzak yakalayacaktır.

Neem yağını hepsiburada.com ‘dan 15 TL’ye satın alabilirsiniz.

7. Limon okaliptüs

Corymbia Citriodora olarak da öğrenilen limon okaliptüs, Avustralya’da yaygın olarak yetiştirilen uzun bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağın muhteşem sivrisinek kovucu özellikleri vardır. Sivrisinek ısırıklarından kendinizi gözetmek çin bu yağı cildinize uygulayabilirsiniz .

8. Fesleğen

Fesleğen yapraklarının sivrisinek larvalarını öldürdüğü öğrenilmektedir ve bu biçimde sivrisineklerin üremesini yasaklayabilirsiniz. Bahçenize ve konutunuzun giriş noktalarına fesleğen nebatı dikin. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için fesleğen yağı da püskürtebilirsiniz.

9. Citronella Yağı

Sivrisinekleri önlemede Citronella yağı en ehemmiyetli esanstır. Tüm bedeninize citronella yağı uygulayın . Ayrıca bu uçucu yağı bir kaç damla bir mum içine enjekte edebilir ve onu yakabilirsiniz. Ya da, bir sprey şişesine koyun ve sivrisinek meyilli alanlara püskürtün.

Citronella Yağı biz yazıyı yazdığımız tarihte en ucuz PipingRock sitesinde burada satılmaktadır.

10. Nane

Çoğumuzun sevdiğinane kokusu, sivrisinekleri uzaklaştırmak için başka bir natürel yoldur. Sivrisinekleri uzak yakalamak için taze nane, nane yağı veya nane özleri alabilirsiniz. Nane yağını sprey şişesine dökerek kullanılabilir veya bedeninizin sarihte kalan kısımlarına uygulayabilirsiniz. Seçenek olarak bahçenizde nane yetiştirebilirsiniz.

11. lavanta yağı

Lavanta yağının kokusu, sivrisinekleri rastgele bir ticari haşere kovucu kadar tesirli bir biçimde uzak yakalayabilir. Lavanta çiçeği ve yağının kokusu çok güçlüdür ve sivrisinekler buna tahammül edemez. Bu sebeple, odanıza sprey şişesi ile lavanta kokusu sıkabilir , Ya da suratınıza ve sinek ısırığına maruz kalan bedenin değişik kısımlarına yağını uygulayabilirsiniz.

 • Seçenek olarak, piyasada basitçe bulunabilen lavanta kokulu oda spreylerini kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca sivrisinekleri uzak yakalamak için konutun ve bahçenin çevresinde lavanta nebatları yetiştirebilirsiniz.

12. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, haşerelerden kurtulmak için tesirli esansiyel yağlardan biridir Anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler, sivrisineklerle savaşmaya gelince şahaneler yaratır. Çay ağacı yağının eforlu kokusu sivrisinekleri uzak meblağ. Yapmanız gereken tek şey, birkaç damla su ile birkaç damla çay ağacı yağını karıştırıp, bu karışımı suratınıza ve bedeninizin değişik sarihe çıkmış kısımlarına uygulamaktır.

13. Kırmızı Sedir Ağacı Mermi kalem Ardıcı

Kırmızı sedir ağacı yalnızca bahçeyi ya da bahçeyi hoşlaştırmaz, aynı zamanda sivrisinekleri de uzak meblağ. Kırmızı sedir ağacının bir parçasını suda kaynatın. Ardından, bu akışkanı bahçe püskürtücüsüne koyun ve her yere serpiştirin. Bu sivrisinekleri konutunuzdan uzak yakalayacaktır. Bu ağaç aynı zamanda Juniperus virginiana olarakta öğrenilir. Besbelli kokusu haşere kovucu kalitelere sahiptir.

14. Biberiye

Biberiye natürel bir haşere kovucudur. Nane ve lavanta ile yakından ilişkilidir ve eş insektisit haşereleri yok eden özelliklerine sahiptir. Birkaç sap biberiye yakın. Bundan kaynaklanan aroma kokusu, sivrisinekleri dışarı çıkaracaktır.

15. Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Catnip kedi nanesi otu ve feverfew gümüş düğme otu değişik ismi ateş otu gibi sivrisineklere karşı çok tesirli nebatlar yetiştirin. Ya da saksılarınızda yetiştirin ve bunları sivrisinek meyilli alanlarda stratejik olarak yerleştirin.

16. Karanfil Yağı

Birçok kimyevi kovucu, etkin içeriği olarak karanfil yağı kapsadığından, iyi bir sivrisinek kovucu özelliği vardır. Bu natürel içerik cildi tahriş edebilir, bu sebeple dikkatli kullanın.

17. Hardal Yağı

Hindistan cevizi yağı gibi, bu nebatsal yağ da bir hayli saha çalışmasında sivrisinek kovucu özellikler göstermiştir.

18. Vetiver

Chrysopogon zizanioides olarak da öğrenilen Vetiver, Hindistan’a has bir nebattır. Böcekleri uzak yakalayıcı tesiri ile biyolojik gayret unsuru olarak kullanılmaktadır. Vetiver yağı, fantastik haşere kovucu özellikleri ile hafifletici bir aromatik özelliğe sahiptir. Sivrisineklerden kurtulmak için bu yağın birkaç damlasını püskürtün.

Konutta Alınacak İhtiyatlar

 • Konutun dışında sarı LED ampullerle monte edilmiş lambalar olsun. Sarı ışık sivrisinekleri çekmez.
 • Pencerelere ve kapılara sivrisinek ağlarını takın. Şayet bir bebeğiniz varsa, beşiği de cibinlik ile örtün. Bu, sivrisinek ve haşerelerinden gözetmenin ispatlanmış ve ucuz bir yoludur.
 • Larvalarının büyümesine izin verirseniz, konutunuzda sivrisineklerle savaşmanın bir anlamı yoktur. Bu sebeple larvaların erişkinlere dönüştüğü sakin suya ilaç uygulayın.
 • Erişkin sivrisinekleri püskürtmek için, evvel nane, hardal, karanfil ve biberiye yağları kapsayan natürel insektisitler deneyin. Esansiyel yağların ve nanenin eforlu kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Natürel çözümlerin çoğu işe fayda. Mesela haşlanmış sarımsak larvalara karşı tesirlidir ve sakin suya püskürtülür.
 • Bununla beraber, en tesirli olan, sprey şeklinde ticari olarak temin edilebilen kimyevi kovuculardır. DEET kapsayan bu mahsuller etmen madde Permethrin ile olan solüsyonlar işe yarayabilir fakat kimyevi içerikli olmalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.
 • Erişkin sivrisinekleri öldüren haşere öldürücüler, bir püskürtücü aracıyla çevreye püskürtülür. Sivrisineklerin bulunduğu bölgelere, permetrin, bifentrin ve eşlerini kapsayan kovucularla uzun süreli gayret edebilirsiniz. Bunlar daha kısa zamanda tesir sağlayabilir. Bunlar natürel piretrinlere direnen mahsullerdir.
 • Ek bir tedbir olarak, piyasada bulunan sivrisinek tuzaklarını kullanın. Bu makineler sivrisinekleri ısı veya CO2 ile sürükler, yakalar ve dehidrasyonla öldürür.
 • Elektronik zapperleri ayrıca sivrisinekler üzerinde tesirlidir. Öncelikle iç mekan kullanımı için nasihat edilir.
 • Bilimsel Araştırmalara Dayalı Usullerle Sivrisinek Nasıl Öldürülür?

  Bilim adamları tarafından onaylanan birkaç öldürme usulü vardır: erişkin sivrisinekler için kovucular, tuzaklar, sisleyiciler, sivrisinek larvaları ve haşere öldürücüler. Her birinin ne zaman ve nasıl kullanılacağını görelim.

   Sarihçe, kovucular yalnızca sivrisinekleri uzaklaştırabilirler. DEET ve pikaridin bazlı spreyler, bantlar ve permetrinle muamele edilmiş elbiseler böyle sayılır.

   Tuzaklar erişkin cinslerini tutmak için uygundur, fakat haşerelerin çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak haşerelerin üremeye devam etmesinden dolayı sivrisinek popülasyonunu hakimiyet etmezler. UV, CO2, ısı, H20 ve propan tuzakları bu cins mahsullerdir.

   Sivrisinek öldürücüleri yalnızca erişkin cinslerini öldürmekle kalmaz, aynı zamanda faize döngüsünü de kırmaz ve bunlar sentetik sivrisinekleri öldürmek için eforlu sentetik haşere öldürücüler ve larvaları öldürmek için suya dökülen bakteriler ve IGR’ler ile temsil edilir.

  Sonuç olarak, sivrisineği çok olan bir yerde yaşıyorsanız ve binlerce sivrisinekle uğraşmak zorundaysanız, size uygun olan usulleri uygulamanız yerinde olacaktır. Şahsi koruma, sivrisinek tutma tuzakları ve sivrisinek larvalarını öldüren sentetik kimyeviler ve bakteriler için kovucular kullanın ve böylece sivrisinek popülasyonunu eksiltmek için faize döngüsünü kırın.

  Sivrisinek Kovucular Nasıl Tesir Eder? Hangi kovucular natürel hangileri kimyevidir?

   

  Etkin içerik

  Nasıl tesir eder?

  En İyi Kullanım

  Deride Uygulanan Kovucular

  limon okaliptüs, nane, lavanta, neem, citronella, çay ağacı, karanfil yağı vbDoğal insan kokusunu, sivrisinekler için tatsız hale getiriyorlar. Sivrisinekleri  öldürmezler, yalnızca sivrisinekleri kovarlar.Cilt ve/veya kıyafet üzerine uygulayın. Kıyafetlerin altına püskürtmeyin!

  Elbiseler Üzerinde Uygulanan Kovucular

  PermetrinBöcekleri öldürür ve püskürtür. Yalnızca elbise, çanta, çadır ve değişik kumaşlara uygulayın.Altı haftaya kadar dayanabilir.

  Biyolojik Larvikitler

  BTISivrisineklerin larvalarını öldürür ve onların üremesine izin vermez.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

  Kimyevi Larvikitler

  IGR metopren, piriproksifenSivrisinek larvalarının gelişmesini engelller.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

  Erişkin öldürücü

  Piretrin, piretroidler permetrin, deltametrinErişkin sivrisinekleri öldürür. Bulunduğu bölgeye püskürtün.

  Tuzaklar

  Isı, ışık, koku, CO2 veya H2O ile çekinYetişkin sivrisinekler, dehidrasyondan can verdikleri tuzağın içine çekilir. Tuzak tipine bağlı olarak bahçeye  veya konuta yerleştirin. Ölü haşereleri kumpaslı olarak tepsiden çıkarın.

  Foggers haşere öldürücü makine

  Sisleme akışkanları piretrin, piretroidler veya seyrek natürel insektisitler kapsar. Erişkin sivrisinekleri öldürür ve böylece haşere popülasyonunu geçici olarak eksiltir. Propan veya elektrik tarafından işletilmektedir.Sisleme akışkanını sisleyicinin altına dökün ve zehirli sisi boyayın. En iyi gece geç saatlerde ya da soğukkanlı havalarda sabahın erken saatlerinde uygulanır.

  Zappers

  Bazı dış mekan modelleri, sivrisinekleri cezbetmek için kimyevi yemler de kullanabilir. Sarih havada, haşereleri ve sivrisinekleri kaçırırlar.  Karanlıkta en iyi performans.alınır.

   

   

   

   

   

  Ayrıca şu da ilginize sürükleyebilir : Sivrisinek kaşıntısına ne iyi kazanç?

   

  Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

  Dikkat!

  Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

  Üye Girişi Üye Ol

  banner33

  banner30

  banner34