banner76
banner74
banner80

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
banner40
banner48

Yolcuları, şoförleri ve yardımcılarını, yol, hava ve başka istem dışı şartlar yüzünden meydana gelen olaylar sonucunda, ölüm ve sakatlığa karşı kişileri sigortalayan poliçe belgesine koltuk ferdi kaza sigortası denir.

Kaza Nedir? Kaza Sigortası Kapsamı?

Kaza, poliçede kayıtlı olan sigortalının kendi isteği dışında oluşan, sigortalının sakat kalmasına ya da vefatına neden olan olaydır. Aniden ve bilinmeyen bir sebepten ortaya çıkan gaza maruz kalma ve yanmada kaza kapsamındadır. Kaza sigortası ise kaza sonucu vefat, yaralanma ve tedavi teminatlarını kapsamakta. Poliçede kayıtlı olan seyahat firmasının Türk Taşıma Kanunu'na dair verilen yetki belgesinin olması gerekiyor. Yurt içi ve uluslararası yolcu taşımacılığında tarif ve kapsam ile yolcu taşıma hatlarını Ulaştırma Bakanlığı belirliyor.

Kaza Kapsamına Giren Teminatlar

Sakatlık teminatı, eğer meydana gelen kaza sigortalının kaza tarihinden başlayarak iki yıl içerisinde sakatlığına yol açması halinde devreye girer. Tedavinin bitimi ve kesin olarak sakatlığın tespiti halinde tazminatın sakatlık durumuna ve oranına göre sigortalının kendisine ödenmesi durumudur. İki gözü tamamen kaybetme iki kol veya iki eli kaybetme, iki bacağın kaybı gibi durumlarda geçerlidir.

Ayrıca bir kol veya bir el ile birlikte bir bacak yada bir ayağın kaybı, tüm vücutta genel felç durumu ve iyileşmesi mümkün olmayan akli denge bozukluklarında poliçede belirtilen teminatın tamamı ödeniyor. Eğer sigortalı kazadan evvel bir organ veya uzuv kaybına uğramışsa, bu durum sigorta kapsamında sayılmadığından tazmin edilmiyor. Ölüm tazminatı ise, kaza sigortalının kaza tarihi de dahil olmak üzere iki yıl içinde vefatına neden olursa teminatın hepsi sigortalının geride kalan hak sahiplerine payları oranında ödeniyor.

Tedavi Giderleri Teminatı

Sigorta şirketi, poliçe kapsamındaki bir kaza sonucu, kaza tarihinden başlayarak iki yıl süresince, ayakta veya yatarak yapılan tedavi giderlerini kapsar. Ayrıca hasta nakil ücreti ve doktor ücreti gibi kapsama dahil olan tüm tedavi giderlerini teminat adıyla belirlenen miktara kadar ödüyor. Eğer tedavi giderleri başka bir sözleşme ile de teminata alındıysa da tüm tedavi giderleri evvela bu sigortadan karşılanıyor

banner81
Anahtar Kelimeler:
Ferdi KazaSigortaYolcu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner85

banner22

banner84