TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 221.463
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 12.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 58
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.383
Sağlık

Tedavi edilmeyen akneler iz ve lekelere neden olabilir

Deri içerisinde, özellikle yüz-boyun bölgesi başta olmakla birlikte saçlı deri, omuzlar, sırt, göğüs ve kalçalarda binlerce minik yağ bezesi …

Tedavi edilmeyen akneler iz ve lekelere neden olabilir

Deri içerisinde, özellikle yüz-boyun bölgesi başta olmakla birlikte saçlı deri, omuzlar, sırt, göğüs ve kalçalarda binlerce minik yağ bezesi olduğunu ve aşırı çalışan yağ bezlerinin deriyi gereksiz yere fazla yağlandırdığı bilgisini veren Medical Park Çanakkale Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, “Yapılan yağlar, yağ bezi kanalının içinde katılaşarak tıkaç oluşturur. Tıkacın gerisinde biriken hücre kalıntıları ve yağlar, bakterilerin (genellikle propionibacterium acnes) eklenmesi ile kırmızı, hassas, sert ve iltihaplı şişliklere dönüşür. Bu değişiklikler deride; siyah nokta, kızarık sivilceler bazen de derin kist ve nodüller olarak ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Aknelerin genellikle ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte görüldüğünün altını çizen Uzm. Dr. Ahmet Öztürk “Bazen 20’li ya da 30’lu yaşlarda da akne rahatsızlığı başlayabilmektedir. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı eşittir. Kimi zaman ergenlik çağından erişkinliğe kadar uzun yıllar devam edebilir” ifadelerini kullandı.

Aknenin ortaya çıkmasında ve devam etmesinde etkili olan faktörler hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, bunları şu şekilde sıraladı;

Hormonal düzensizlik, bozukluk ya da normal hormonal değişikliklere karşın yağ bezlerinin aşırı duyarlı olması. Bu durum bazen saç dökülmesi ve kıllanmanın da eşlik etmesine neden olur.

Kalıtsal yatkınlık.

Sinirsel gerginlik ve stres. 

Glisemik indeksi yüksek karbonhidrat tüketimi.

Akne sorununda ilaç tedavisinin kişiye göre değişeceğini ifade eden Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, şu bilgileri paylaştı:“Tedavide kullanılan çok çeşitli ilaçlar vardır. İlaç seçimi hastanın yaşına ve cinsiyetine, sivilcelerin türü, şiddeti ve yoğunluğuna göre yapılır. Her ilaç her hasta için uygun olmayabilir. Belirli aralıklarla ilaçların değiştirilerek kullanılması ve belli aralıklarla kontrol yapılması gereklidir.”dedi.

Son yıllarda akne tedavilerinin de geliştiğini belirten Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, “Dermatoloji uzmanı kontrolünde, bazen kombine ilaçların kullanımı ile ağır ve yaygın, iz bırakma riski taşıyan ya da inatçı ve geçmeyen sivilcelere yönelik etkili ve büyük oranda kalıcı tedavi mümkündür” dedi. 

Sözlerinin devamında akne ile ilgili önemli hususları sıralayan Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, şu uyarılarda bulunarak sözlerini noktaladı;

Akne tedavi edilmezse iz kalma riski artar.

Akneleri sıkmak, kaşımak, kopartmak, iltihaplanmasına ve doku hasarına neden olur. Bu da iz ve leke kalmasına yol açabilir.

Akne derinin bir hastalığı olup deri hastalıkları uzmanınca tedavisi en uygunudur.

Tedavisi kişiye göre değiştiğinden arkadaş ve komşu tavsiyesiyle ilaç kullanımı yanlıştır.

Sivilcesi olmayanlar için bu rahatsızlık basit görünse de, gençler için özellikle dışarıdan görünen bölgelerinde meydana gelen akneler son derece önem arz etmektedir. Aknenin tedavisi günlük verim, sosyal yaşam ve kendine güven açısından son derece olumlu etkiler yaratır.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL