Ülkemiz de son dönemde sürekli olarak vurgulanan yerli ve milli kavramına ekonomik olarak hiçbir katkı sağlamayacağını düşündüğüm yerli otomobil üretim ısrarımızdan en kısa sürede vazgeçmeliyiz.

Otomobil sektöründe hizmet veren bir şirket sahibi olarak , dış ticaret açığının en büyük sebeplerinden olan orijinal yedek parça ithalatının minimize edilmesine dair birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Şuanda ülkemizde üretim yapan otomobil fabrikalarının ürettiği her otomobilin ihracatı sonucunda ortalama ekonomimize katkısı %5 ile %10 olarak gözükmekte, fakat bu aracın burada birleştirilmesi için yurtdışından yaklaşık bin ile iki bin kalem yedek parça ithal ediyoruz. Bu durumda aslında bizim üretici ülke olmamızın ekonomik anlamda hiçbir katkısı yok , ayrıca bu durum her geçen dün dış ticaret açığı doğurmakta.

Ülkemizde uluslar arası standartlarda üretim yapan yedek parça firmaları mevcut, ilgili bakanlıklarımız neden bu firmalar ile otomobil şirketlerinin yöneticileri ile bir çalışma başlatmıyor buna da anlam veremiyorum.

Alman marka aracın örnek bir aydınlatma parçası olan far’ı Meksika’da üretiliyor, malezya’da üretiliyor, çin’de üretiliyor, kanada’da üretiliyor, kısacası dünyanın her ülkesinde yedek parça üretimi yapılıyor.

Araç yedek parça fiyatlarında fiyatlar artık üst düzey rakamlara ulaşmış durumda mesela Fransız marka bir aracın sadece bir tane park sensör fiyatı bin Tük Lirası fiyatlara satılmaya başlanmışsa burada acil alternatif çözümler üretilmenin zamanı geldi de geçiyor demektir.

Bizlerin hızla yerli otomobil üretim fikrinden vazgeçerek yerli orijinal ve yan sanayi parça üretimine yön vermemiz ve bu alanda çalışan şirketleri finansal anlamda desteklememiz gerekiyor.

Dünyada elektrikli araçların söz sahibi olmaya ve Pazar da yer bulmaya başladığı , ülkelerin de elektrikli araçları kullanmaya yönelik teşvikleri göz önüne alındığında , hala dizel motor üretimini bile yapmaya çalışmak gereksiz zaman, emek ve para demektir.

Özellikle son aylardaki döviz açığına da büyük destek sağlayacak olan yedek parça üretimi çok önemli hususdur, ülke olarak bunu başarabilecek sanayicilerimiz , ilgili odalar , STK’lar artık kimlere görev düşüyorsa herkes elini taşın altına koymalı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol